İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurdu: İstanbul'da bugün katliam önlendi! Otogarda 5 kg patlayıcı...

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Soylu, bugün İstanbul'da bir katliam önlendiğini söyledi. Soylu, "PKK'lı teröristler İstanbul'a 5 kg patlayıcı getirdi. Polisimizin otogarda dikkatli takibi sonucu, istihbaratımızın keskin hafızası sonucu bir aracın altına yerleştirilen 5 kg patlayıcıyı tespit ettiler." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurdu: İstanbul'da bugün katliam önlendi! Otogarda 5 kg patlayıcı...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

DİYARBAKIR ANNELERİNDE 25'İNCİ BULUŞMA
Konuşmasına başlamadan önce güzel bir haber vermek istediğini belirten Soylu, "Yarın Diyarbakır Anneleri'nde inşallah 25'inci buluşma gerçekleşecek. 25'inci buluşmada inşallah Bayram ve Fatma Yetkin evlatlarıyla buluşacak." bilgisini paylaştı.

Yetkin çiftinin çocukları olan Recep'in 15 yaşında teröristler tarafından dağa kaçırıldığını anlatan Soylu, teröristin ikna çalışmaları neticesinde teslim olduğunu bildirdi.

İkna çalışmalarının nasıl yapıldığı yönündeki soruyu yanıtlayan Soylu, 12 bine yakın kişiyle görüşüldüğünü söyledi.

Soylu, "Bunların bazıları anne, bazıları baba. Evlatları muhakkak anneyle babayla irtibat kuruyorlar. Ya bayramda kuruyorlar ya da telefonla bu irtibatı kuruyorlar. Buradan diyalog başlıyor. İkna çalışmalarımız PKK'yı, tuz ruhunun erittiği gibi eritiyor. Psikolojik olarak darmadağın ediyor. Terör örgütünün kendi içindeki hareket kabiliyetini tamamen ortadan kaldırıyor. Bu yıl terör örgütüne katılan 10 kişi, bizim ikna ile terör örgütünden kopardığımız, Türkiye'ye getirdiğimiz sayı 63" diye konuştu.

Kırmızı kategoride 15-20 gündür ifadesi alınan bir teröristin çok önemli şeyler söylediğini aktaran Soylu, bunları da kamuoyuna açıklayacağını bildirdi.

"BUGÜN İSTANBUL POLİSİ ÇOK ÖNEMLİ BİR KATLİAMI ENGELLEMİŞTİR"
Soylu, bugün İstanbul polisinin çok önemli bir katliamı engellediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Emniyet İstihbaratımıza ve İstanbul Emniyetimize ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Türkiye'de önemli bir katliamı engellemiştir. Türkiye'nin bu konularda geçmiş dönemde canını yakanlar tekrar yakabileceklerini düşünmüşlerdir ama buna müsaade edilmedi. Bugün PKK terör örgütü mensupları İstanbul'a 5 kiloluk bir patlayıcı getirdiler ve polisimizin otogardaki dikkatli takibi sonucu, istihbaratımızın keskin hafızası sonucu bir aracın altına yerleştirilen 5 kiloluk patlayıcıyı otogarda tespit ettiler ve bunları yerleştirenleri de yakaladılar. Patlayıcı da patlamadan etkisiz hale getirdiler. Hedef otogardı, otogarda patlamak üzere yakalandı. Büyük bir operasyondu, önemli bir operasyondu, kapanmadan önce bizi etkileyebilecek bir operasyondu. Bugün akşama doğru arkadaşlarımız gerçekleştirdiler. Böyle bir istihbaratımız vardı, buna yönelik tedbirler artırılmıştı. Arkadaşlarımız şüpheli hareketini gördükleri anda bir operasyonu tamamladılar. 2 kişi gözaltında ama o sayı artar."

BAKAN SOYLU'NUN DUYURDUĞU OPERASYONUN DETAYLARI
İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında il genelinde, şehrin giriş ve çıkışları ile otogarlarda Kovid-19 denetimleri yapıldı.

Bu kapsamda 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda ve civarında gerçekleştirilen denetimler sırasında durumlarından şüphelenilerek durdurulmak istenen 2 şahıs kaçmaya başladı.

Elindeki çantayı yol kenarındaki aracın altına bırakıp kaçmaya çalışan şahıslardan R.A. kovalamaca sonucu ekiplerce yakalanırken, İ.Z. isimli şahıs da otogarın içerisinde gözaltına alındı.

2 ZAMAN AYARLI TOPLAM 6 PLASTİK PATLAYICI MADDE
Şahısların aracın altına bıraktıkları sırt çantası bomba imha ekiplerince incelendi.

Çantadan, yaklaşık 5 kilogram ağırlığında patlamaya hazır 4 uzaktan komutalı, 2 zaman ayarlı toplam 6 plastik patlayıcı madde ele geçirildi.

Ekiplerin konuyla ilgili çalışması devam ediyor.

Şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, patlayıcıların ise uzman ekiplerinin müdahalesi sonrası olay yerinden kaldırılarak incelemeye alındığı bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER