İşte koronavirüsün ilk mikroskobik görüntüsü! Corona virüsü insan hücrelerine ne yapıyor?

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu, Novosibirsk'teki Vektor Enstitüsü'nden bilim insanlarının korona virüsün ilk mikroskop görüntülerini çekmeyi başardığını duyurdu.

İşte koronavirüsün ilk mikroskobik görüntüsü! Corona virüsü insan hücrelerine ne yapıyor?

Çekilen görüntüler ve genetik veriler Dünya Sağlık Örgütü'nün ve korona virüs salgının değişimini gözlemleyen diğer önde gelen araştırma kuruluşlarına yollandı.
Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun (Rospotrebnadzor) açıklamasına göre, Rus bilim insanlarının geçirimli elektron mikroskobu JEM-1400'de kullandıkları negatif kontrast yöntemiyle korona virüsün ilk fotoğraflarını çekmeyi başardı.Her bir partikülün boyutunun 100-120 nanometre olduğu kaydedildi.

VİRÜSÜN GENETİĞİ DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNE GÖNDERİLDİ

Rusya Sağlık Bakanlığı'na göre, Rusya Grip Araştırmaları Enstitüsü'nden uzmanlar, korona virüs taşıyan bir hastadan alınan örnekle, bir ilk olarak virüsün genom dizilimini tamamen çözdü. Enstitünün Müdürü Dmitriy Lioznov, genom diziliminin tamamen çözülmesinin, virüsün ülkeye giriş ve yayılış yolunu, mutasyonlarını belirlemenin yanı sıra ilaç ve aşı geliştirilmesinde yardımcı olacağını belirtti. Enstitüye göre, edinilen genetik veriler, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) ve korona virüs salgının değişimini gözlemleyen diğer önde gelen araştıma kuruluşlarının kullandığı veritabanına gönderildi.

RUSYA'DA 199 VAKA GÖRÜLDÜ

Rospotrebnadzor, Rusya'da şimdiye kadar 199 vakanın görüldüğünü açıkladı. Ayrıca ülkede koronavirüs nedeniyle ilk ölüm de gerçekleşti. Çeşitli sağlık sorunlarından mustarip 79 yaşındaki bir kadın, korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

tv100

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER