İzmir'de 6,6 büyüklüğünde deprem sonrası tsunami görüntüleri!

İzmir'de şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem Ege ve Marmara bölgesinde hissedildi. İzmir'de deprem sonrası sosyal medyada Tsunami uyarısı yapıldığı iddia edildi. Tsunami tek bir dalgadan oluşmaz, bir dalgalar serisidir. Büyük bir tsunamide bu dalga serisi bir saatten uzun bir süre için devam edebilir ve bu dalgaların şiddeti ve büyüklüğünün gittikçe azalacağı garanti edilemez. Peki İzmir'de deprem sonrası son dakika Tsunami olacak mı? Tsunami nedir, nasıl oluşur? Tsunami okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, gök taşı düşmesi, deniz altındaki nükleer patlamalar, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasını temsil eder.

İzmir'de 6,6 büyüklüğünde deprem sonrası tsunami görüntüleri!

İzmir'de şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem Ege ve Marmara bölgesinde hissedildi. İzmir'de deprem sonrası sosyal medyada Tsunami uyarısı yapıldığı iddia edildi. Tsunami tek bir dalgadan oluşmaz, bir dalgalar serisidir. Büyük bir tsunamide bu dalga serisi bir saatten uzun bir süre için devam edebilir ve bu dalgaların şiddeti ve büyüklüğünün gittikçe azalacağı garanti edilemez. Peki İzmir'de deprem sonrası son dakika Tsunami olacak mı? Tsunami nedir, nasıl oluşur? Tsunaminin sebebi genelde denizaltında gerçekleşen depremlerdir. Tsunami okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, gök taşı düşmesi, deniz altındaki nükleer patlamalar, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasını temsil eder.

TSUNAMİ GÖRÜNTÜLERİ

SIĞACIK'TA DENİZ SUYU KARAYA GELDİ

İzmir'de Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası Sığacık'ta denizin çekildiği ve sonra deniz suyunun karaya geldiği görüldü. Vatandaşlar, deniz sularından kaçarken o anları da kaydetti. AFAD tarafından Merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde de hissedilen deprem sonrası bölgeden korkutucu görüntüler geliyor. İzmir'in Sığacık ilçesinde kaydedilen görüntülerde denizin önce çekildiği ve teknelerin karaya oturduğu ardından da deniz suyunun karaya doğru geldiği görüntüler kaydedildi.

TSUNAMİ NASIL OLUŞUR?

Tsunami tek bir dalgadan oluşmaz, bir dalgalar serisidir. Büyük bir tsunamide bu dalga serisi bir saatten uzun bir süre için devam edebilir ve bu dalgaların şiddeti ve büyüklüğünün gittikçe azalacağı garanti edilemez.

TSUNAMİ TAHMİN EDİLİR Mİ?

Tsunamiyi önceden tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Eğer kıyılardaki sular aniden çekilirse, birkaç dakika önceden uyarı yapmak mümkün olabilir. Bu da dalgalar arasındaki boşluğun kıyıya, dalganın tepe noktasından önce varacağı durumlarda mümkündür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER