İzmir'de esnaf yine mağdur: Kemeraltı Çarşısı su baskınına teslim oldu

İzmir'de geceden itibaren etkili olan sağanak yağmur nedeniyle kentin birçok noktasında olumsuzluklar meydana gelirken, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda birçok dükkanı su bastı. Hemen her yağmurda benzer görüntüler yaşandığını belirten esnaflar çözüm istiyor.

İzmir'de esnaf yine mağdur: Kemeraltı Çarşısı su baskınına teslim oldu

İzmir'de gece saatlerinden itibaren sağanak yağış etkili oldu. Sağanak nedeniyle birçok noktada su birikintileri meydana gelirken, bazı ev ve işyerlerinde su baskınları yaşandı.

Yağış nedeniyle trafik de olumsuz etkilendi. Şehrin ana arterlerinde trafikte meydana gelen yoğunluğu azaltmak için polis ekipleri çaba sarf etti.

DÜKKANLARI SU BASTI

Tarihi Kemeraltı Çarşısı da yağıştan nasibini aldı.

Mazgallardan taşan sular, işyerlerine doldu. Bir han sulara teslim oldu.

Esnaf kendi imkanlarıyla suları tahliye etmeye devam etmeye başladı.

Esnaf Aytaç Karaca, bu durumun yıllardır süregelmesine rağmen çözüm bulunamadığının altını çizdi. Karaca, "Her yağmurda aynı sorunu yaşıyoruz. Esnaf mağdur durumda. Hanın içi sular altında kaldı. Birçok kez başvurularda bulunmamıza rağmen Kemeraltı'na çözüm bulamadılar. Yağmur yağsın istemiyoruz. Dükkanlarımızı hala açamadık. İçindeki ürünlerimiz de zarar gördü. Demek ki burası böyle gelmiş böyle gidecek" dedi.

'ARTIK ÇÖZÜM BULSUNLAR'

Sabahın erken saatlerinden itibaren işyerinin önündeki suları tahliye etmeye çalıştığını belirten esnaf Şeyma Sümer, "Su bastığı için dükkanımı hala açamadım ve suyu tahliye etmeye çalışıyorum. 1994'ten beri bu sorun devam ediyorsa bu belediyenin hatasıdır. İsimlerin hiçbir önemi yok. Halka hizmet etmekle görevliler.

Orada oturmakla olmaz. Sabahtan beri suyu temizlemek için uğraşıyorum. Pandemi sebebiyle zaten işlerimiz çok iyi değilken bir de bununla uğraşıyoruz. Yağmur bizi bitirdi. Kemeraltı'na bir çözüm bulsunlar" dedi.

Her yağmurda çarşı esnafının zor durumda kaldığına vurgu yapan esnaf Erkan Akbulak, "1982'den bu yana buradayız. Ancak o yıldan beri bu manzara hiç değişmedi.

Biz artık bu soruna çözüm istiyoruz ama çözüm bulamıyorlar. Bunun önlemini almak çok mu zor? Esnaf olarak zor durumdayız.

Geçtiğimiz günlerde yağan yağmurda da dükkanımı su basmıştı. Gelip incelediler ama sonuç çıkmadı. Henüz hiçbirimiz siftah yapamadık" diye konuştu.

Her yağıştan sonra sel baskınlarıyla gündeme gelen İzmir’in Belediye Başkanı Soyer: Doğa ile iç içe şehir inşa edeceğiz

İzmir'de Yeşil Şehir Eylem Planı ve Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı'nın tanıtımı yapıldı. Tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Doğa ile iç içe şehir inşa edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Her yağıştan sonra sel baskınlarıyla gündeme gelen İzmir’in Belediye Başkanı Soyer, bu durumun çözümüne ilişkin yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"İzmir 8 bin 500 yıllık tarihi boyunca insan uygarlıklarına yön veren bir dünya şehri. Ekoloji ve ekonomisini bir araya getirebilmek istiyoruz. Böylece İzmir'in doğal afetlere karşı dirençli bir şehir olmasını sağlayacağız. Ekoloji ve ekonomi arasındaki karşıtlığı ortadan kaldırabilmek için geliştirdiğimiz stratejinin özü kentsel ve kırsal alanları bir bütün halinde planlamak."

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 19:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER