Koronavirüs hava yolu ile bulaşıyor mu?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, "Virüs hava yolu ile bulaşmıyor. Hava yolu ile bulaşsaydı çok daha fazla insana bulaşırdı." Diyerek tartışmalara son noktayı koydu.

Koronavirüs hava yolu ile bulaşıyor mu?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüsün hava yolu ile bulaşıp bulaşmadığı tartışmalarına son noktayı koyarak, "Virüs hava yolu ile bulaşmıyor. Hava yoluyla bulaşan hastalıklar kızamık, kızamıkçık, su çiçeği, verem gibi hastalıklardır. Hava yolu ile bulaşsaydı çok daha fazla insana bulaşırdı" dedi.

Koronavirüsle ilgili kritik bilgiler

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs salgını ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, her gün milyonlarca insanın kullandığı ATM'lere dokunduktan sonra elimizi, ağzımıza ve yüzümüze götürmememiz gerektiğini dile getirdi. Çelik ayrıca, koronavirüsün hava yolu ile bulaşıp bulaşmayacağı tartışmalarına son noktayı koydu ve virüsün hava yolu ile bulaşmadığını söyledi.

"Koronavirüs hava yolu ile bulaşmıyor"

Prof. Dr. İlhami Çelik, virüsün bulaşma yollarıyla ilgili, "En çok bulaşma yolu ağızdan çıkan tükürük ve damlacıklardır. Biz 1 metre kabul ediyoruz mesafeyi. Çünkü çoğunluğu bu safhada göstermiş. Virüs hava yolu ile bulaşmıyor. Hava yoluyla bulaşan hastalıklar kızamık, kızamıkçık, su çiçeği, verem gibi diğer hastalıklardır. Hava yolu ile bulaşsaydı çok daha fazla insana bulaşırdı" dedi.

"Psikopata bağlayacağız"

ATM ve bina girişlerindeki kapı şifrelerine dokunulduğunda dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Çelik, "ATM ve diğer elektronik cihazlara dokunurken çok tehlikeli olabilir; ama bunun bir sonu yok. O ortamlarda virüs yaşayabilir. Böyle şeyler düşünürken psikopata bağlayacağız. Bu kadar tedirgin olmaya gerek yok. Ellerimizi yıkayalım, temiz olalım. ATM, bina girişlerindeki kapı şifreleri gibi yerlere dokunduktan sonra elimizi, ağzımıza ve gözümüze götürmeyelim. Mutlaka eller hemen yıkanmalıdır. Sosyal izolasyona dikkat etmeliyiz" diye konuştu.

"Dışarıda temiz havada yürürken maske takmayın"

Maske kullanımına değinen Çelik, "Açık havada ve başkalarından uzakta iseniz maske takmanıza gerek yok. Sosyal izolasyon mesafesinden yani 1 metreden daha yakın kalacaksanız, kapalı ortama girmişseniz maske takmanızı öneriyoruz. Otobüste, minibüste ve asansörde maske takın. Ama dışarıda temiz havada yürürken yanınızda da kimse yokken maskenin gereği yok. Kendinizi boş yere sıkıntıya sokmuş oluyorsunuz. Çünkü maske ile nefes alıp vermek çok daha zor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Akit

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut eke Bursa
Mesut eke Bursa - 2 yıl Önce

Allahu ekber diyerek haykırıyorum

SIRADAKİ HABER