Mahkemeden En'am Sure'li karar: İslamın izzetine zarar verilmemesi emredildi

Ermeni Kilisesi'ne yapılan saldırı ile ilgili mahkeme gerekçeli kararını şerri hukuka göre verdi.

Mahkemeden En'am Sure'li karar: İslamın izzetine zarar verilmemesi emredildi

İstanbul Üsküdar'daki Ermeni Kilisesi'nin haçını söküp kırarak kaldırıma attığı gerekçesiyle yargılanan Mazlum Serin'e 1 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Mahkeme gerekçeli kararında ise En'am Suresi'nin 108. ayetine atıf yaptı.

Mazlum Serin'e, 'ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme' suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezası verildi. 

Anadolu 64. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen hükme ilişkin hazırlanan gerekçeli kararda, tutuklu sanık Serin'in 23 Mayıs'ta Üsküdar Kuzguncuk mahallesinde bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nin duvarına tırmanıp dış kapı üzerindeki metal haçı yerinden sökerek kaldırıma atıp kısa süre sonra olay yerinden uzaklaştığı anlatıldı.

Gerekçeli kararda, yerinden sökülen haçı herkesin gelip geçtiği kaldırıma atması eyleminin de ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimini tahkir maksadıyla gerçekleştirdiği vurgulandı. Serin'in bu nedenlerle 'ibadethane ve mezarlıklara zarar verme' suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istemiyle kamu davası açıldığı hatırlatıldı.

'HASTALIĞIMIN ETKİSİYLE YAPTIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM'

Sanık Serin'in savunmasında yaptığı eylem nedeniyle çok pişman olduğunu ifade ederek, "Kalp ve şeker hastası olduğum için şu anda çalışamıyorum. Olay bir anlık bir şeydi. Hastalığımın etkisiyle böyle davrandığımı düşünüyorum. Bu eylemin altında herhangi bir neden yoktur. Hiçbir kişi ya da yapıyla bir bağım bulunmamaktadır. Ben tüm dinlere saygılıyım. Ne Ermenilere ne de Hristiyanlara bir husumetim vardır. Vermiş olduğum zararı karşılamaya hazırım" şeklinde beyanda bulundu.

GEREKÇELİ KARAR: MÜSLÜMANLAR, İSLAMIN İZZETİNE ZARAR VEREMEZ EMRİ VAR

En'am Suresi'nin 108. ayetinin Diyanet tefsirine yer verilen gerekçeli kararda, şunlar kaydedildi:

"Başkalarına, onların inançlarına ve kutsal saydıkları değerlere hakaret etmenin İslami edep ve ahlakla bağdaşmadığı gibi, İslamı'ın izzetine de zarar getireceği, Müslümanların bu durumlara imkan verecek söz ve davranışlardan kaçınmaları emredilmektedir. Ayette, İslam'ın tebliğ ve davet metoduna da işaret vardır. Buna göre bizim gibi başkalarının inanç ve kanaatleri de onlara göre değerlidir. Diyalog ve ikna etmenin yolu saygı ve nezaketten geçer. Hakaret ve küfür ise sadece muhatabın düşmanlık duygularını kabartır. İnatlaşma, sertleşme ve giderek çatışmaya yol açar." 

Gerekçeli kararda, "En'am Suresi 108. Ayetinin tefsirinde açıklandığı üzere inançlara saygı esas olup, sanığın kilisenin dış kapısı üzerinde bulunan ve bulunduğu yerde kaynakla sabitlenmiş olan haçı söküp kaldırıma atması eyleminin sadece haça zarar vermek kastıyla değil, ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimini tahkir maksadıyla gerçekleştirildiği kanaatine varılmıştır" denildi.

Gerekçeli kararda, tutuklu sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti gözetilerek tahliyesine hükmedildiği, sanığın daha önceden kasıtlı suçlardan mahkumiyeti bulunduğu gerekçesiyle verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve erteleme kararı verilmesine yer olmadığına karar verildiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2020, 07:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER