MEB'den ilkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin ayrıntıları

Milli Eğitim Bakanlığı, 15 Şubat'tan itibaren kademeli başlatılacak yüz yüze eğitimde derslerin kaç dakika olacağı, hangi sınıfların yüz yüze eğitim alabileceğini açıkladı.

MEB'den ilkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin ayrıntıları

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önceki gün yüz yüze eğitime geçilmesiyle ilgili açıklamalrda bulunmuştu.

Bakan Selçuk'un imzasıyla illere gönderilen yazıda, ilkokul ve ortaokullardaki yüz yüze eğitimle ilgili bilgilere yer verildi.

15 ŞUBAT'TA KIRSAL BÖLGELERDE

Bu kapsamda 15 Şubat itibarıyla, "birleştirilmiş sınıf uygulaması" yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilecek.

1 MART'TA TÜM YURTTA YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLECEK

1 Mart'tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak. 8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek.

5, 6 VE 7. SINIFLARDA UZAKTAN EĞİTİME DEVAM

Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek.

ÖZEL EĞİTİM OKULLARINDA DA YÜZ YÜZE EĞİTİM

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime geçecek.

YÜZ YÜZE VE UZAKTAN EĞİTİM BİRLİKTE

Öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olacak. Yüz yüze eğitim saatleri dışındaki diğer saatlerde uzaktan eğitim yoluyla dersler işlenmeye devam edilecek. Bu durumdaki öğrenciler, EBA TV, EBA canlı ders ve harici canlı ders canlı ders uygulamaları gibi yollarla uzaktan eğitim almayı sürdürecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİM ZORUNLU DEĞİL

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, okul müdürlüklerine yazılı başvuru yapabilecek. Yüz yüze eğitime gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

DERSLER YARIM SAAT, TENEFFÜSLER 10 DAKİKA

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise 10'ar dakika olacak.

Kaynak: En Son Haber

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2021, 07:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER