MHP'den Ayasofya Camii ile ilgili haddi aşan sözlere tepki: Bartholomeos'a tavsiyemiz...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, “Bartholomeos’un Ayasofya ile ilgili açıklamalarında haddini aşmıştır” dedi.

MHP'den Ayasofya Camii ile ilgili haddi aşan sözlere tepki: Bartholomeos'a tavsiyemiz...

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Ayasofya Camii ile ilgili açıklamalarına sosyal medya hesabı Twitter üzerinden cevap verdi.

Büyükataman, “'Ayasofya kiliseye çevrilsin.' diyemediği için 'Ayasofya 900 yıl Hristiyanlara, 500 yıl da Müslümanlara hizmet etti, müze statüsünü korumalıdır.' diyen Bartholomeos, basit bir matematik hatasının ötesinde büyük bir mantık hatası yapmaktadır. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1453’te vurduğu mühürle Türkleşmiştir ve ebedîyen Türk yurdu olacak olan İstanbul’un önemli bir Türk-İslam eseridir. Dünyadaki milyonlarca Hristiyan’ın müteessir olacağı iddiası ise üstü kapalı bir haddini aşmadır. Bartholomeos’a tavsiyemiz başta Yunanistan olmak üzere dünyanın pek çok yerinde yok edilen İslam eserleri konusunda üzüntülerini paylaşması; İslam’a ve Müslümanlara Batı’nın planlı saldırıları konusunda Batı’ya uyarılarda bulunmasıdır” ifadelerine yer verdi.

Bartholomeos kimdir?

Bartholomeos İmroz'un (Gökçeada) Agios Theodoros (Zeytinli) köyünde 29 Şubat 1940 tarihinde doğdu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Askerliğini Türk ordusunda yedek subay olarak 1961 ile 1963 yıllarında yaptı. Askerliğini bitirmesinin ardından Patrikhane'nin kendisine sağladığı burs ile yurt dışına gönderildi. Burada Pontifical Oriental Enstitüsü, The Ecumenical Enstitüsü ve University of Munich'de tahsil gördü. Bunun yanında Türkçe, Yunanca, Latince, Fransızca, Ingilizce, Italyanca, Almanca dillerini bilmektedir.

Öğrenimini tamamladıktan sonra 1968 yılında Türkiye'ye döndü. Heybeliada Ruhban Okulu'nun Dekan Yardımcılığı görevine getirildi. 1972 yılında Athenagoras'un ölümüyle yerine Dimitrios patrik olarak seçildi. Bunun yanında yardımcısı olarak Bartholomeos'u Metropolit olarak atadı. 1968-1991 yılları arasında çeşitli uluslararası organizasyonlarda yer aldı. 2 Kasım 1991 tarihinde Dimitrios'un ölümüyle yerine gelen Bartholomeos yeni patrik seçildi. Göreve başlamasının ardından birçok ülkeye giderek dinler ve mezhepler arası diyalog konusunda çalışmalar yaptı. Çevre konusunda da hassas olduğu gerekçesiyle(!) Bartholomeos'a Yeşil Patrik unvanı verilmiştir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET MURAT
MEHMET MURAT - 1 yıl Önce

Ayasofya açılacak

Kahya
Kahya - 1 yıl Önce

Bartelemaos haçlinin ülkemizdeki casusu..adi gibi islamin hak din olduğunu biliyor..lakin makam mevki aşkı onu cehenneme göturecek..

SIRADAKİ HABER