Müslüman futbolcular maç esnasında oruç açtı

Giresunspor - Ankara Keçiörengücü karşılaşmasında oyun 10. dakikada durdu. Bunu fırsat bilen oyuncular saha kenarında iftar yaptı.

Müslüman futbolcular maç esnasında oruç açtı

TFF 1. Lig'in 30. haftasında oynanan Giresunspor - Ankara Keçiören karşılaşmasında ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Mücadelenin 10. dakikasında oyun, bir sakatlık sebebiyle durdu. Bu esnada iki takım oyuncuları, arayı fırsat bilip saha kenarında iftar yaptı.

Su içip yemek yiyen futbolcular, oyunun başlamasıyla yeniden saha içine döndü.

AÇIKLAMA YAPTILAR 

TFF 1. Lig’in 30. Hafta mücadelesi de Giresunspor’a konuk olan Ankara Keçiörengücü futbolcularının Ramazan ayı sebebi ile maçın 10. dakikada oruçlarını saha içinde açmaları gündem olmuştu.

O futbolculardan Uğur Utlu, Burak Aydın ve Abdulkadir Korkut röportaj verdi. Futbolcular olayın bu kadar gündeme gelmesine şaşırdıklarını belirtirken, Başkan Sedat Tahiroğlu ve teknik direktör İlker Püren’in oruç konusunda kendilerine zorluk çıkarmadıklarını dile getirdi

"BU KADAR GÜNDEME GELECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORDUK"

Maçtan bir gün önce kaleci Metin Uçar ile iftarı planladıklarını belirten Ankara Keçiörengücü futbolcusu Uğur Utlu, “Maçtan 1 gün önce kalecimiz Metin ile bu konuyu konuşmuştuk. Kendisi de niyetliydi. Ezan okunduğunda oyunu durdurup iftarımızı açmayı düşünmüştük.

Kendisi de o dakikalarda onu yaptı. Oyun durunca orucumuzu su ve hurma ile açtık. Bu kadar gündeme geleceğini düşünmüyorduk. Başkanımıza ve hocamıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

"ALLAH'A HAMDOLSUN BİZİ HİÇ ETKİLEMEDİ"

Onlar bizim her zaman arkamızda durdu. Allah kabul etsin bu tuttuğumuz oruç şampiyonluklara bile bedel diyebiliriz. Müslüman bir ülkede yaşıyoruz, bunun bu kadar çok abartılacağını düşünmüyorduk.

Allah inşallah nice Ramazan'lara ulaşmayı nasip eder. Herkesin Ramazan ayını kutluyorum. Allah bayrama da ulaştırmayı nasip etsin. Hani diyorlar ya ‘Size etki ediyor mu?’ diye. Allah'a hamdolsun bizi hiç etkilemedi” diye konuştu.

Ramazan'ın ilk orucunu yeşil sahada açtılar - Havadis Haber

"OLMASI GEREKENİ YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM"

Olması gerekeni yaptıklarını vurgulayan Ankara Keçiörengücü futbolcusu Burak Aydın da, “İlk önce bu kadar büyütüleceğini düşünmüyorduk. Maçın ardından arkadaşlarımız telefonu eline aldığında sosyal medyada gündemin birinci maddesi olmuş.

Gerçekten çok şaşırdık. Olması gerekeni yaptığımızı düşünüyorum. Tamam maç yapıyoruz ama gerçekten sadece bir 90 dakika. Zaten 10. dakikasında orucumuzu açtık. Çok zor şartlar altında kalan insanlar var. Onlar 2 gün yemek yemedikleri halde oruçlarını tutabiliyorlar. Bizim için anormal bir durum yok bence.

"İSTEYEN ORUCUNU TUTUYOR, İSTEYEN TUTMUYOR"

Şaşkınız. Gelen tepkiler, videolar ve capsler var. Maçta da tutulabilir. Başkanımızın da zaten ‘oruç tutmazsınız’ gibi bir kısıtlaması yok. Ona da çok teşekkür ediyorum. Kulüpte isteyen orucunu tutuyor, isteyen tutmuyor. Özgür bir ortam var. Müslüman bir ülkede yaşıyoruz normal bir durum bu” dedi.

GİRESUN STOPERİ DE NİYETLİYMİŞ, O DA NASİPLENDİ"

Giresunspor futbolcusu ile iftar ettiklerini belirten Aydın, “Maçın 12. dakikasıydı sanırım. Kenara orucumuzu açmaya gittik. Hurma almış sağlık ekibimiz. Hurmayı yerken Giresunspor’un stoperi Diarra da niyetliymiş. O da arkamızdan gelerek hurma istedi. Sağlık ekibimizde sağ olsun hurma ikram etti. O da nasiplendi. Çok güzeldi” şeklinde konuştu.

"İSLAMİYET'İN GEREKTİRDİĞİ ŞEKİLDE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM"

İftar menüsünün zengin olduğunu dile getiren Ankara Keçiörengücü’nün sağ beki Abdulakdir Korkut ise, “Öncelikle herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum. Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Çok abartılacak bir şey değildi. 1 ay tutamayacaksak neden yaşıyoruz.

Müslümanız sonuçta. Ben İslamiyet'in gerektirdiği şekilde yaşamaya çalışıyorum. Ramazan ayında da oruç tutacağım. Oruç daha önemli benim için. Zaten ezana da az bir vakit kalmıştı.

"ÇOK ZORLANMADIK"

Çok zorlanmadık. Bundan sonra da zorlanacağımızı düşünmüyoruz. İftar menümüz çok zengindi. Hurmalar, muzlar, çilekler, kekler, meyve suları ve sularımız vardı. Sonradan Diarra’yı gördük. Kendisi de niyetliymiş. Beraber açtık orucumuzu” ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Aytun Çıray oruç tutan futbolcuları eleştirdi!

Oruçlarını sadece hurma, muz ve su ile açan futbolcuların görüntülerini eleştiren İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, doktor kimliğine atıfta bulunarak, akıl vermeye çalıştı. Çıray'ın maç saatlerinin ayarlanması önerisi yerine oruç tutan futbolcuları eleştirmesi dikkat çekti.Kan dolaşımı vücudun ana kaynağıdır ve bu kaynağın ana noktası yani kalp, kan dolaşımını sağlayan organdır. Yemek yedikten hemen sonra kan dolaşımı hızlanır ve kalp mideye kan pompalamaya başlar. Mide yediklerini sindirebilsin diye kalp büyük bir çalışma içerisine girer.Gene aynı şekilde spor yaparken yada faaliyet içerisinde iken kalbimiz kaslarımıza kan pompalar. Yani eğer iki kalbiniz yoksa tok karnına spor yapmak sakıncalıdır. Bir kalp hem sindirim için kan pompalayıp hem de kaslara kan pompalayamaz. Tok karnına yani yemek yedikten hemen sonra kalbin görevi sindirim için kan pompalamak iken ona ikinci bir görev yüklerseniz bu sağlığınız açısından büyük risk taşır.

Kalp ortalama 5 kilo civarında olan kanı hem mideye sindirim için hem de kaslara faaliyet için göndermeye çalışırken zorlanır. Kan dolaşımı vücudu besleyen en önemli sistemdir. İç organlara ve beyne yani tüm vücuda da kan aynı anda gitmek zorundadır. Kalp hem vücuda giden kanı pompalarken, sindirim için de artı bir faaliyet içerisine girmişken bir yandan da spor yaparsanız, kalp kaslar için de kan pompalama çabasına girerse bir dolaşım şoku yaratırsınız.  

Bu durum da mide krampları, tansiyon yükselmesi gibi hafif sonuçlarla atlatılabileceği gibi kalp krizi geçirme riski ile de karşılaşılabilir. Tok karna spor yapmak yani yemek yedikten hemen sonra spor yapmak son derece zararlıdır. Yemek yedikten hemen sonra spor yapmak yada yorucu işler yapmak kalbinizi yormaktan başka bir işe yaramaz. Yemek yedikten hemen sonra yapılan spor sizi bedenen  iki kat daha fazla yorar. Bu durum sadece spor değil tüm fiziksel aktiviteler için geçerlidir.

İnananlar için bu kuralları yaradan koymuştur. Doktorlar ilmi uygular."

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 05:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdurrahim Çağan
Abdurrahim Çağan - 1 yıl Önce

?

SIRADAKİ HABER