Osmanlı'yı tenkit edenlerin kulakları çınlasın: Bazı ülkeler yeni Krala 'biat' etmeye başladı

Osmanlı Devletini "biat" üzerinden eleştiren bazı kesimler, "medeni ülkelerin" Kral 3. Charles'a biatlarını bildirmelerine ne diyecek?

Osmanlı'yı tenkit edenlerin kulakları çınlasın: Bazı ülkeler yeni Krala 'biat' etmeye başladı

Avustralya Genel Valisi David Hurley, başkent Canberra'da düzenlenen törende 3. Charles'ın hükümdarlığını kabul ettiklerini ve biat ettiklerini açıkladı.

Törende, Kral 3. Charles adına 21 pare selamla tüfek atışı yapıldı. Başbakan Anthony Albanese ise 2. Elizabeth'in anısına 22 Eylül'ün yas günü ve resmi tatil ilan edileceğini açıklamıştı.

YENİ ZELANDA'DA KRAL 3. CHARLES'A BİAT TÖRENİ

Yeni Zelanda, Kral 3. Charles'ın tahta geçişi adına başkent Wellington'daki parlamentoda resmi tören düzenlendi.

Tören öncesi parlamento binası girişinde konuşan Başbakan Jacinda Ardern, Charles'ı yeni kral olarak kabul ettiklerini duyurdu.

Ardern, 2. Elizabeth'in ölümüyle Yeni Zelanda'nın yeni bir döneme girdiğine işaret ederek "Kral 3.Charles halkımıza yakın ilgisini her zaman göstermiştir. Bu ilişki halkımız tarafından da değerli bulunmuştur. Daha da derinleşeceğinden şüphem yok." ifadelerini kullandı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, aralarında Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ile Karayipler ve Pasifik Okyanusu'ndaki diğer irili ufaklı birkaç ülke dahil olmak üzere 16 ülkenin devlet başkanı konumunda yer alıyordu.

Risalehaber

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2022, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER