Parti kapatılırsa HDP'li vekiller hangi partiye geçecek?

Terör örgütü PKK ile olan ilişkisi nedeniyle partileri hakkında kapatılma davası açılan HDP'nin, vekillerinin nasıl bir yol izleyeceği belli oldu.

Parti kapatılırsa HDP'li vekiller hangi partiye geçecek?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, HDP hakkında kapatma davası açtı. Davanın gerekçesi olarak, HDP’lilerin terör örgütü PKK ile arasındaki ilişki gösterildi. Gözler HDP’de.

HDP'LİLER DBP'YE GEÇECEK

Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı, kapatma kararının çıkması durumunda ne yapacaklarını da belirledi. HDP’nin kapatılması durumunda milletvekilleri Demokratik Bölgeler Partisi’ne geçecek.

Meclis’e HDP Diyarbakır Milletvekili olarak giren Salihe Aydeniz, HDP’den istifa ederek DBP’nin eş genel başkanlığına gelmişti.

DEMOKRATİK BÖLGELER PARTİSİ

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 11 Temmuz 2014 tarihinde kuruldu. DBP, HDP'nin yedek partisidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "DBP" şeklindedir. Simgesi başağı elinde tutan insan silüeti ve sekiz yıldızdır. DBP Eş genel başkan Salihe Aydeniz HDP eski Diyarbakır milletvekilidir. DBP'nin doğu ve güneydoğu illerinin yanında Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde il ve ilçe örgütleri bulunuyor. Geçtiğimiz dönemde; DBP'li çok sayıda belediye başkanı ve belediye meclis üyesi terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü adına suç işleme ve terör örgütüne finans sağlama gibi suçlardan tutuklanması ve hapis cezasına çarptırılmasıyla gündeme gelmişti.

haber7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER