Salgın bitme noktasına gelmişti! Şehir dışından gelen ikinci dalgayı başlattı

Artvin'in Borçka ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kabusu geri döndü.

Salgın bitme noktasına gelmişti! Şehir dışından gelen ikinci dalgayı başlattı

Pandemi sürecinde 2 Nisan'da Tükiye'de karantinaya alınan ilk ilçe olan Borçka'da Bursa'dan cenaze için gelenlerin getirdiği virüsle birlikte bir ay sonra yeniden pozitif vakalara rastlandı.

İlçeye cenaze getiren 3 kişilik aile ve yakınları olmak üzere vaka sayısı 5'e yükselirken, bu kişilerle temas halinde olan 60'ın üzerinde kişi de karantina altında tutuluyor.

3 KİŞİDE VİRÜS SAPTANDI, 63 KİŞİ KARANTİNADA

Türkiye'de ilk karantinanın uygulandığı ilçe olan Borçka'da uzun sürenin ardından pozitif vakalar yeniden görülmeye başladı. Önceki hafta içerisinde Bursa'dan Borçka'ya cenaze getiren 3 kişide koronavirüs tespit edildi. Yakın temasta bulunan 2 kişinin daha test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine sağlık ekipleri 60 kişiyi daha karantinaya aldı.

"1 AYDIR VAKA GÖRÜLMEMİŞTİ"

Borçka Belediye Başkanı Orhan Ercan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 1 aydır vaka görülmemişti. Bir karantina süreci yaşamıştık. Pozitif vakalar geri döndü. Havaların ısınmasıyla dışarıdan göçte almaya başladık. İl dışından cenazeler geliyor. Bununla birlikte gelen virüs vakaları da oluşabiliyor. Şuana kadar 5 vakamız var, 60 üzerinde vatandaşımızda karantinada" dedi.

"YAPMAMIZ GEREKENLER ÇOK BASİT"

"Yapmamız gereken bir şey var, yapılacaklar çok basit" diyen Ercan "Bir maskemizi takacağız, iki sosyal mesafe dikkat edeceğiz. Üç, hijyen ve kurallarına temizlik kurallarına dikkat edeceğiz. Bu konulara dikkat ettikten sonra bu vakayı da atlatacağız" ifadelerini kullandı.

İl dışından gelen vatandaşlara çağrıda bulunan Orhan, "Tabi ki burası sizin de memleketiniz, buyurun gelin.

Fakat geldikten sonra 14 günlük izolasyon kuralına mutlaka uyalım" açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER