Wayfair skandalı nedir?

Birkaç gün önce ortaya atılan bir iddia sosyal medyada gündem oldu. ABD’de, internet üzerinden ev eşyaları satan bir şirketin insan kaçakçılığı yaptığı öne sürüldü.

Wayfair skandalı nedir?

Wayfair skandalı nedir? Şifreleme yöntemiyle insan ticareti iddiası!

Öne sürülen bu iddianın dayandığı nokta ise şirketin sattığı ürünlerin fiyatı ve isimlendirmesi oldu. Astronomik rakamlarla satışa sunulan ürünlerin, kayıp çocukların ismini taşıdığı fark edildi. Hatta bu ürünlerin, kayıp bir kişinin ismi olmayan versiyonlarının çok daha ucuz olduğu görüldü. Dolayısıyla mağazanın aslında eşya satmadığı, yaptıkları insan ticaretini böyle örttükleri düşünülüyor.

Wayfair skandalı olarak adlandırılan olay, firma tarafından reddedildi. Şirket, endüstriyel ürünler sattığını ve fiyatların makul olduğunu söyledi. Akabinde ise Wayfair, ürünleri web sitesinden kaldırdı ve isimlendirme konusunda bir sorun olduğunu bu yüzden de ürünlerin kaldırıldığını açıkladı. Bu açıklamanın, bu kadar ciddi bir iddia için ne ölçüde tatminkar olduğu ise tartışma konusu oldu.

Olayın sosyal medyadaki yankısı da büyük oldu. Konu hakkında yapılan yorumların yanı sıra, iddiaların doğru olduğuna dair paylaşımlar yapıldı. Bu paylaşımlarda da firmanın sattığı ürünlerin isimleri, fiyatları ve kayıp çocukların isimleri yer aldı. Konu hakkında atılan bir tweet serisini aşağıda görebilirsiniz.

Kaynak: ShiftDelete

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2020, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER