İMAN HAYAT ŞERİAT 2

Elektrikli bir makinenin elektrik devresini makineyi çalıştıracak şekilde tanzim etmek o makinenin çalışması için ne kadar mühim ise o devreye uygun mekanik aksamı tasarlayıp yerleştirmek de o kadar mühimdir. Biri öteki olmadan nakıstır. İşlevsiz kalır veya murat olan neticeyi vermez.

Fikir ile hayat dahi böyledir. Elektrikli bir makine hükmünde olan insanın insanlık vazifesini doğru şekilde yerine getirebilmesi için fikr-i imanî ile devresini kurmak ne kadar mühim ise sünnet-i seniyye ile de  o fikrin harekete geçireceği mekanik aksamı oluşturmak da o kadar mühimdir, kıymetlidir, elzemdir. 

Sadece imanî altyapıyı hazırlayıp bununla iktifa edenler, imanın hayattaki karşılığı ve görünen sureti olan ameli telkin etmeyenler,  davasına ihanet etmiş olurlar. 

Bir binanın inşaasını; temelini atmaktan ibaret gören bir düşünce, o inşaatta çalışan umum arkadaşlarının hukukuna tecavüz etmenin yanında, binanın proje ve planlamasını boşa çıkarmakla, mühendise de en büyük hakareti etmiş olmaz mı?

Evet hayatlarını sünnet-i seniyye dairesinde geçirmeyip, Üstadlarının "Ecnebilere yanaşmayın."(1) ikazını dikkate almayanların kulakları çınlasın.

Ve Üstadlarının şu kararlılığını dahi hatırlasın;
"Hatta bir âdi Bulgar'a veya bir nefer-i İngiliz'e veya bir serseri Fransız'a "Sarık sar. Sarmazsan hapse atılacaksın!" denilse, taassupları muktezasınca diyecek: "Hapse değil, öldürseniz bile, dinime ve milliyetime bu hakareti yapmayacağım."...(2) 

Acaba sarığı, şalvarı çıkarıp takım elbise, kravat, pantalon giyenlerin bir âdi ecnebinin batıldaki taassubu kadar, hakta sebatları yok mu dur ki, dinimize ve milletimize bu şekilde hakaret ediyorlar?

İmanın insanı ihya etmesi, işin ameli tarafına bakar ki, o da ancak sünnet-i seniyyeye ittiba iledir. Bu ittiba ise sadece eda-i feraiz ve terk-i kebairden ibaret olur da, bid'akârane bir hayat tercih edilirse, bu en çok dinsiz rejimin işine gelir. 

Öyle ya kameraların görmediği yerde Allah'ın kendisini gördüğü itikadına sahip bir toplumu idare etmekten kolay ne var? (Zaten suç işleyemezler)

Tabi nurculara dair yaptığım bu tesbit, umumi değildir. Bu yanlış hareketi tasvip etmeyip, onlardan farklı hareket eden bir anlayış da var. 

Bu anlayışın takipçileri, rejime ve bu sefihane hayata karşı muhalefetlerini; Sünnet-i Seniyyenin her bir adap ve erkanına ittiba etmekle anlatmayı seçmişler. 

Bir sonraki makalemizde onlardan bahsedelim inşallah...

1: Mesnevi-i Nuriye Habbe
2:Mektubat 29. Mektup

YORUM EKLE
YORUMLAR
Barbudo
Barbudo - 4 hafta Önce

Kaleminize kuvvet...

zafer  bingöl
zafer bingöl - 3 hafta Önce

Allah sadrına fehmine inşirah versin.maşAllah barekAllah..

Ubeyt Gündüz
Ubeyt Gündüz - 3 hafta Önce

Allah kalemine kuvvet versin kardeşim . Devamını dört gözle bekliyorum .

İlker inanlı
İlker inanlı - 3 hafta Önce

MaşAllah Abdulmetin abinin neyi oluyorsunuz.

Ahmet Münib Bolatkale
Ahmet Münib Bolatkale - 5 gün Önce

Allah Razı Olsun Hocam.