İngiliz Gavur Komitesi

ABD başta olmak üzere bazı Avrupa’nın Türkiye büyükelçilerinin ültimatomundan sonra, döviz ve enflasyonun fırlayıp adeta show yapmış olmaları, erken seçim naralarının paralel olarak ayyuka çıkması, bazı muhalefet liderlerinin ve temsilcilerinin sokaklarda halkın pahalılık gösterilerine olan hasretlerini ifade etmeleri ve hatta dövizdeki ani ve sert düşüş esnasında bazı eski ekonomi bürokratlarının, çıldırmış bir ruh hali ile devletin ve milletin aksi menfaatine rağmen, döviz alımına teşviki, Kazakistan hadiselerinin izahıdır.

Tabi aradaki fark etkide değil, tepkide olmuştur. Türkiye’de yüzde kırkbeşlik sağlam, artı yüzde onluk da cumhur ittifakının devlet anlayışına muvafık, muhalefete oy veren kitlenin duruşu olmuştur.

Kazakistan’da ise şu an vuku bulan hadise, Gezi isyanı mahiyetinde kamuoyu oluşturmak için gerekli malzemelerin meydana gelmesini hedeflemiş ve devam ettirilecek olan meseledir.

Kamuoyunun algıladığı gibi, ülkelerin çatışması sebebi ile ne Türkiye ve nede Kazakistan bu hallere muhatap değildir. A.B.D, Çin ve Rusya gibi koca koca ülkeler kimilerinin ellerinde oyuncak olup piyonluk yapmaktadır. Afganistan’dan kendi kararı ile çekilen A.B.D. Kazakistan’da filim çevirmekte, ancak filmin başrolünü centilmence Rusya’ya teklif etmiş vaziyette. Suriye’de ve yakın zamanda Irakta muhtemelen olacağı gibi.

Gün geçtikçe Çin’in ticaret yolları olarak ilan ettiği güzergahlar, bir zamanlar A.B.D.’nin büyük Ortadoğu projesi gibi ülkeleri kaosa ve bölünmeye mecbur eden politikaların sebebi vücudu olmaktadır. Bu hatlar üzerindeki ülkelerin sınır güvenlikleri tehlikeye düşmekte, toplum yapılarını oluşturan meseleler tahrip edilerek parçalanmalara kapı açılmakta, ekonomileri bağımlılık esasına istinad ettirilmekte…

Ve bütün bunlar olur iken A.B.D. faiz artırım tehdidi ile, Çin ise dünya tahıl üretiminin yüzde ellisini satın alarak sınırlarını kapatıp ticareti enflasyon ile kilitleyip ülkeleri bir yöne sevk etmekteler.

Elbette bu durumun bir izahı, mümkündür. Ancak netice daha ehemmiyetlidir. Materyalist beşeri sistemlerin ruhsuzlaştırıp canavar haline getirdiği insanlığın, ehlileştirilerek mankurt bireyler elde edilmesine matuf olduğu aşikardır.

Türkiye daha evvel, komşular ile sıfır sorun politikası ile başlayan dış ilişkileri sebebi ile tahrik edilen meseleler ile yüzleşerek bölgesel bir güç halini aldı. Türk konseyi projesi ve İngiliz’in yazıp icrasını Ruslara havale ettiği din ve coğrafya projesi ile yüzleşerek bir üst sınıfa ilerleyeceği muhtemeldir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MALCOLMX
MALCOLMX - 3 hafta Önce

Güzel derinlemesine tahliller..
ACZMENDİ feraset nuru ile bakar