İnkılap Gerek

Hem memlekette ve hem cihanda meseleler o kadar iç içe, girift bir hal aldı ki, hangi hadise ele alınsa diğer mevzulara temas edilmeden izah edilemiyor. Bu durum cihan-şumül imkan sahiplerinin, telaşlı olduğunun ve yanlış işler yaptığının göstergesi olduğu gibi, bizim memleket gibi direkt etki alanında bulunan coğrafya ve toplumların da hazır halde cereyan eden işlere muhatap bir mukavemet kabiliyetlerinin de olmadığını ifşa eder.

Bu izaha bir çok misal senaryolanmaktadır. Hem etkilerdeki acelecilik ve hem tepkilerdeki mukavemetsizlik gibi.

Misal, İstanbul sözleşmesi toplumda derin izler bırakmak istikametinde ilerlemektedir. Son zaman İlahiyat üzerinden yürüyen dinsiz hocalık, İslam’a ait olanı telaffuz eden hocalara yapılan hücum, devletin veya hükümetin HDP konusunda ki kararsızlık imajı, ekonomik skandallar ki bürokratik menşe’li olmaları ilginçtir … gibi meseleler var olan dikkati dağıtmaktadır.

İç işlerinde gelişen bu tür hadiselerin ortak yanı ise, hepsinin Erdoğan’ın aleyhine kullanılmaya çalışılmasıdır.

Dış işlerinde de benzeri bir resim vardır. Misal, Karabağ büyük ve hayati bir zaferdir. Mahiyeti, memleketin resmi sınırlarının genişlemesi kadar ehemmiyetlidir, ancak Çin’in holdingler eli ile o bölgede neyi nasıl yapacağı veya bu tarz girişimleri de o kadar önemlidir.

Misal, ABD’nin son yaptırımları, memleketin ittifak istikameti üzerine hedeflenmesi cihetiyle Türkiye’den çok A.B.D’nin zararınadır, ancak meseleyi izah edebilecek sağlam mukavemet araçları maalesef mevcut değildir.

Teknik olarak, hem savunma sanayi ürünleri ve hem teknolojik mukavemet bu bahislerde bir basamak iken, toplumun mukavemet edebilecek değerlerinin mevcudiyetinin lehte mi yoksa aleyhte mi olduğu konusu, tüm basamakların yekünüdur.

O ki, memleketin icra heyetinin sadece Tarikat bahsinde anlayabildiği, İngiliz’in binde biri. Örf ve anane konusunu ise modernizmin insafına teslim edilmiş. V.s. v.s…. Toplumun sac ayakları hasarlıdır.

Velhasıl, bu toprakların ayazı da, kışı da, yazı da, seli de ne batı ile ve nede doğu ile kıyaslanamaz.

YORUM EKLE