250 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da teravih namazı kıldı

İşgalci İsrail'in engellemelerine rağmen yaklaşık 250 bin Müslüman dün gece Mescid-i Aksa'ya giderek teravih namazı kıldı.

250 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da teravih namazı kıldı

İsrail'in engellemelerine rağmen yaklaşık 250 bin Müslüman dün gece Mescid-i Aksa'ya giderek teravih namazı kıldı.

İsrail'in 13-40 yaş arasını hiçbir şekilde Kudüs'e sokmama, 40-50 yaş arasındakileri de özel izinle sokma kararı almasına rağmen yine de Filistinliler, dün gece Kadir Gecesi sebebiyle Mescidi Aksa'ya akın etti.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, dün gece Aksa'da 250 bin insan toplandı.

Kudüs'teki Vakıflar İdaresi tarafından yapılan açıklamada Kadir Gecesini Mescidi Aksa'da ihya edenlerin sayısının çeyrek milyona ulaştığına dikkat çekildi.

Kudüs ahalisinin yanı sıra Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesinden ve Batı Şeria'dan da binlerce kişi Kadir Gecesi münasebetiyle Mescidi Aksa'ya akın etti.

1948'de işgal edilmiş bölgede yer alan Nasıra, Tamra ve Ummu'l-Fahm şehirlerinden, Nakab bölgesinden ve daha başka yerlerden Mescidi Aksa'ya gidecekleri taşımak için 150 otobüs kaldırıldı. Çok sayıda kişi de kendi araçlarıyla gitmeye çalıştı.

Diğer yandan İsril güçleri Müslümanların Mescidi Aksa'ya ulaşmalarını engellemek ve konulan kısıtlamalarla ilgili denetlemeler yapmak amacıyla Kudüs'ün kuzeyindeki Kalendiya bölgesinde ve güneyindeki Beytlahim bölgesinde daha önce görülenlerden fazla sayıda kontrol noktası oluşturdu.

İsrail güçlerinin oluşturduğu kontrol noktaları ve buralarda yapılan kontroller Mescidi Aksa'ya gitmek isteyenlerin trafik sıkıntısı yaşamalarına sebep oldu. Çok sayıda kişinin Kudüs'e girmesi de getirilen kısıtlamalar sebebiyle veya keyfi bir şekilde engellendi.

Mepa News

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER