ABD'den kabul edilemez Ayasofya talebi! Türkiye'den sert cevap

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, ABD'nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback'in Ayasofya ile ilgili talebine Twitter üzerinden cevap verdi. Yapılan açıklamada, Ayasofya'nın "müze" olarak kullanılmasını talep eden ABD'ye "iç işlerimize karışmayın" mesajı verildi.

ABD'den kabul edilemez Ayasofya talebi! Türkiye'den sert cevap

ABD'nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Ayasofya'nın, dünyanın dört bir yanındaki farklı inançlara sahip milyarlarca inanan için muazzam manevi ve kültürel öneme sahip olduğunu belirterek, Ayasofya'nın bugünkü statüsünde yani müze olarak herkesin erişebilirliğinin sürdürülmesi yönünde Türk hükümetine çağrıda bulunmuştu

TÜRKİYE'DEN "İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMAYIN" MESAJI

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Brownback'in Ayasofya'ya ilişkin paylaşımına şu yanıtı verdi: "Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesidir. Kullanımıyla ilgili herhangi bir karar bizim iç işimizdir. Türkiye, 18 dünya miras alanımızın korunmasına aktif katkıda bulunmaktadır. Endişelenmeyin Brownback. Türkiye, kültürel ve dini mirasını korumaya devam edecek."

AA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut eke
Mesut eke - 2 hafta Önce

Bursa

SIRADAKİ HABER