Afganistan'da uyuşturucuyla mücadele hamlesi: Haşhaş ekimi tamamen yasaklandı

Afganistan İslam Emirliği' yönetimi, uyuşturucuyla mücadele kapsamında ülke genelinde haşhaş ekimini tamamen yasaklayan bir karar aldı.

Afganistan'da uyuşturucuyla mücadele hamlesi: Haşhaş ekimi tamamen yasaklandı

'Afganistan İslam Emirliği' yönetimi, uyuşturucuyla mücadele kapsamında ülke genelinde haşhaş ekimini tamamen yasaklayan bir karar aldı.

Afyon ve uyuşturucu üretimi daha önce de yasakken, medikal başta olmak üzere farklı alanlarda da kullanılabilen haşhaşın ekimi tamamen yasaklanmamıştı.

Söz konusu karar, Taliban lideri Hibetullah Ahundzade'nin yayınlamış olduğu kararname ile yürürlüğe girdi.

Sosyal medya üzerinden yayınlanan kararnamede şu ifadeler yer aldı:

"Afganistan İslam Emirliği emirinin kararıyla, bugünden itibaren tüm Afganlar, ülkenin her yerinde haşhaş ekiminin kesin bir şekilde yasaklandığına dair bilgilendirilmiştir.

Eğer bir kişi bu kararı ihlal ederse, ektiği haşhaşlar derhal yok edilecek ve söz konusu kişiye şeriat hukukuna göre muamele edilecektir.

Bunun yanı sıra alkol, eroin, tablet K, haşhaş ve benzeri her türlü narkotik maddeyi kullanmak, taşımasını, ticaretini, ihracat ve ithalatını yapmak, ayrıca uyuşturucu üreten fabrikalarda çalışmak da yasaklanmıştır.

Bu kararın icrası mecburi olup, ihlal eden kişiler yargı tarafından kovuşturulacak ve cezalandırılacaktır."

İslam Emirliği' yönetimi, iktidarda olduğu 1996-2001 döneminde de benzer bir karar almıştı.

2000 yılında tamamen haşhaş ekimi yasaklanırken, yine bu yıl ülkede uyuşturucu üretimi kararla beraber sıfıra yaklaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2022, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER