BEŞ VAKİT NAMAZ KİMLERDEN KALDI?

BEŞ VAKİT NAMAZ KİMLERDEN KALDI?

SABAH NAMAZI: İlk insan ve ilk Hz. Adem topraktan yaratıldı. Cuma günü cennete girdi sol kaburga kemiğinden Hz. Havva annemiz yaratıldı. Yasak meyveyi yedikleri için cennetten ihraç edildiler. Hz. Adem 300 sene ağladı. Bir gün semada la ilahe illa Allah Muhammedür Rasulullah yazısını gördü. Ya Rabbi Muhammed hürmetine beni affet dedi affedildi. Şükür için sabah namazı vaktinde 2 rekat namaz kıldı, böylece sabah namazının farzı HZ. ADEM’den kaldı.

ÖĞLE NAMAZI: Hz. İbrahim Nemrud tarafından ateşe atıldı. Cenab-ı Hak Hz. İbrahim’e yardım etti. Orayı gülistana çevirdi. Şükür için 4 rekat namaz kıldı, öğle namazının farzı HZ. İBRAHİM’DEN kaldı.

İKİNDİ NAMAZI: Hz. Yunus’un kavmine azap gelince, o da Rabbinden izinsiz gemiye kaçtı, gemi durdu. O zamanın adetine göre gemi durunca kura çekilir, çıkan kişi denize atılırdı. Kura Hz. Yunus’a çıktı denize atıldı, balık Yunus Peygamberi yuttu.

O da devamlı لاَ اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ(Senden başka ilâh yoktur. Seni her türlü noksandan tenzih ederim. Gerçekten ben kendine zulmedenlerden oldum.' " (Enbiyâ, 21/87).

Duasını okudu. Balık onu sahile bıraktı. Cenab-ı Hakk ona nimetlerinden gönderdi. Şükür için ikindi vaktinde 4 rekat namaz kıldı. Böylece ikindi namazı HZ. YUNUS’TAN kaldı.

AKŞAM NAMAZI: Hz. İsa ve annesi Meryem’i Hristiyanlar ilah edindiler. Hz. İsa buna çok üzüldü. Akşam vakti 3 rekat namaz kıldı. 1. Rekatı kendisinin ilah olmadığı için, 2. Rekat annesinin İlah olmadığı için, 3. Rekatı Allah’a kul olduğu için kıldı. Böylece Akşam namazı HZ. İSA’DAN böyle kaldı.

YATSI NAMAZI: Hz. Musa Firavun ile yıllarca mücadele etti, en sonunda Cenab-ı Hakk Hz. Musa’dan hicret etmesini istedi. Hz. Musa bir gün kendisine inanlarla birlikte Kızıl denize geldiler ve arkadaşlarıyla birlikte Allah’ın bir mucizesi olarak denizden yürüyerek geçtiler. Firavun’dan ve askerlerinden kurtulunca şükür için 4 rekat namaz kıldı. Böylece yatsı namazının farzı HZ. MUSA’DAN kaldı.

VİTİR NAMAZI: Peygamberimiz Miraç’ta ümmeti için 4 rekat namaza niyet etti. 3. Rekatta birden gözüne cehennem ilişti. Allah-u Ekber dedi. Kunut dualarını okudu. 3. Rekatta namazı tamamladı. Her gün yatsı namazından sonra kıldığımız vitir namazı HZ. PEYGAMBERİMİZDEN kalmıştır. 1. Rekatta A’la 2. Rekatta Kafirun 3. Rekatta İhlas sureleri okunur.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER