Dünya Müslüman Alimler Birliği ve Dünya İslami Uyanış Kurultayı'ndan Ayasofya çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Ahmed er-Raysuni, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin ibadete açılmasını "dünya çapında dini bir dönüşümün işareti" olduğunu söyleyerek rahatsızlık duyanların Türkiye'nin rolünün artmasından endişe ettiğini belirtti. İran merkezli Dünya İslami Uyanış Kurultayı da kararı "İslam mirasını geri kazandırmak yolunda cesur ve takdir edilecek bir adım" olarak değerlendirdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği ve Dünya İslami Uyanış Kurultayı'ndan Ayasofya çağrısı

Raysuni, Birliğin sosyal paylaşım sitesindeki açıklamasında, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin yeniden ibadete açılmasının Türkiye, İslam dini ve Hıristiyanlık için kazanımları olduğunu belirtti.

Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasından alınması gereken dersler olduğuna işaret eden Raysuni, bunlar arasında; zamanında camilerin kapatılması gibi 1. Dünya Savaşı'nın bazı sonuçlarına zorla maruz kalan Türkiye'nin savaşın sonuçlarından kurtulmaya başlamasının yer aldığını ifade etti.

"TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ TOZU SİLKELEDİ"

Raysuni, şimdi ise Türkiye'nin üzerindeki tozu silkelediğini, bu ağır mirastan kurtulduğunu ve mağlubiyetinin sona erdiğini kaydetti. 

"DÜNYA ÇAPINDA DİNİ BİR DÖNÜŞÜMÜN İŞARETİ"

Bu durumun ayrıca Türkiye'nin, toprakları ve müesseseleri üzerindeki tam egemenliğini yeniden geri aldığına işaret ettiğini belirten Raysuni, bu adımı "dünya çapında dini bir dönüşümün işareti" şeklinde değerlendirdi. 

Raysuni, "Bazı kesimlerin, Ayasofya'nın ibadete açılması konusundaki rahatsızlıklarının sebebi, siyasi, ideolojik. Özellikle de Türkiye'nin rolünün artmasından endişe ediyorlar." ifadesini kullandı. 

Birlik Başkanı ayrıca, Mescid-i Aksa'nın özgürlüğüne kavuşması gibi bazı olumlu değişimlerin göstergesi olan bu adımdan dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. 

İSLAMİ UYANIŞ KURULTAYI: AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ-İ ŞERİFİ TAKDİR EDİLECEK BİR ADIM

İran'daki İslami Uyanış Kurultayı, "Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin ibadete açılmasının takdir edilecek bir adım olduğunu" belirtti. 

Genel Sekreterliğini İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti'nin yaptığı İran merkezli Dünya İslami Uyanış Kurultayı, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin yeniden ibadete açılması nedeniyle bir bildiri yayımladı. 

Bildiride, Türk hükümetinin ve özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslami kimliğin yeniden canlandırılması ve İslam mirasını geri kazandırmak yolunda cesur ve takdir edilecek bir adım attığı" vurgulandı. 

TÜM MÜSLÜMANLARA ÇAĞRI

Kurultay bildirisinde, tüm Müslümanlara Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin ibadete açılması kararına destek vermeleri çağrısında da bulunuldu.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 22:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER