Eski Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati: Eski harflerle birlikte Kur’an’ı da tarihe gömdük

İslam harflerinin terk edilip Latin harflere geçilmesiyle İslam’a ait her şeyin de ortadan kaldırılması amaçlanmıştı. O devrin azılı İslam düşmanlarından olan Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati, Latin harflere geçilerek Kur’an’ı da tarihe gömdüklerini söylemiştir.

Eski Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati: Eski harflerle birlikte Kur’an’ı da tarihe gömdük

Rahmetli babam o zamanlar Konya’nın tek gazetesi olan “Babalık” gazetesinin başyazarı idi. Ondan işittiğim şu olayı aynen naklediyorum:

“Devrin ilk Maarif Vekillerinden (Milli Eğitim Bakanı) Necati Konya’ya gelmiş ve Latin harflerinin üstünlüğünü(!) anlatmak üzere bir konferans düzenlemişti. Şehrin her tarafına yapıştırılan ilanlarda, “Eski Harflerle Birlikte Kur’an’ı da Tarihe Gömdük” yazıyor ve konferansın ertesi gün saat 10′da verileceği belirtiliyordu.

Akşam, mükellef bir ziyafet verildi. Yemekten sonra bay Necati, ani bir apandist krizine yakalandı. Hemen hastaneye kaldırılarak ameliyat edildi. Gösterilen itinayı anlatmaya lüzum yok, bütün hastane hatta Konya ayakta idi. Bay Necati kurtulmuş, fakat ne çare ki haddini aşarak Kur’an’a dil uzatmıştı.

Gece yarısı, imkânsız denebilecek bir şey oldu ve Bay Necati’nin yatağı yan demirinden kırıldı. Hasta yere düşmüş ve ameliyat yeri patlamıştı. Ertesi gün saat 10′da, yani konferansın yapılacağı bildirilen saatte öldü!..

Kur’an’ı tarihe gömmek isteyenler, tarihin en kokuşmuş sahifelerine gömüldüler.

Onk. Dr. Haluk Nurbaki, 1994.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER