İngiltere kralı ve Rockefeller Ayasofya'da: Camilikten çıkarılması çok isabetli!

Mustafa Armağan, saklanan bir fotoğrafı yayınladı ve sordu: O gün bugündür Rockefeller Vakfı Ayasofya ile neden bu denli yakından ilgilenir?

İngiltere kralı ve Rockefeller Ayasofya'da: Camilikten çıkarılması çok isabetli!

Tarihçi Mustafa Armağan, İngiltere Kralı 8. Edward ile Rockefeller'in Ayasofya'nın camilikten çıkarılmasını teftiş için Türkiye'ye ziyaretlerinme dair "saklanan" bir fotoğrafı yayınladı.

Rockefeller Vakfı Ayasofya ile neden bu denli yakından ilgilenir?

Ziyaretle ilgili o 1936 tarihli bir gazete küpürünü de paylaşan Armağan, şunları yazdı:

"İngiltere Kralı Ayasofya'yı teftiş için mi Türkiye'ye gelmişti? İşte o saklanan fotoğraf. Bizans Enstitüsünden Thomas Whittemore Kral Edward ve sevgilisi Ayasofya'yı ziyaretten çıkıyor. Görev tamam.

Yalnız yanlarında beklenmedik bir ziyaretçi var, sağda, başı fötrlü. Rockefeller. Rockefeller 1936 yılında İngiliz Kralıyla beraber Ayasofya'yı teftişe neden geldi? Ve o gün bugündür Rockefeller Vakfı Ayasofya ile neden bu denli yakından ilgilenir? Uzun upuzun cevaplar lazım."

Kral Edward: Ayasofya'nın camilikten çıkarılarak müze olması çok isabetli bir hareket

Armağan'ın paylaştığı gazete haberinin son paragrafı ise İngiltere Kralının sevincini şöyle aktarıyor:

"Majeste sekizinci Edvard müzeden çıkarken ziyaretlerinden çok memnun kaldıklarını ve Ayasofya'nın camilikten çıkarılarak bir müze haline getirilmesinin çok isabetli bir hareket olduğunu söyleyerek bu kararı takdir buyurmuşlardır."

kraledward_ayasofya.jpg

gazete_ayasofya.jpg

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER