Makedonya ve Erbil'de camiler cemaatle ibadete açıldı

Cemaatle ibadete ara verilen camiler yaklaşık iki ay aradan sonra yeniden açıldı.

Makedonya ve Erbil'de camiler cemaatle ibadete açıldı

Kuzey Makedonya İslam Birliğinin (Diyanet İşleri) aldığı kararla ülke genelindeki camilerde cemaatle ibadete yeniden izin verildi.

İslam Birliğinden yapılan açıklamada, ülkedeki sağlık durumunun dikkatli bir şekilde takip edildiği ve Kovid-19 vakalarının azalması ve cemaatin isteği doğrultusunda 13 müftülüğün talebi üzerine söz konusu kararın alındığı belirtildi.

Karar kapsamında maske kullanılması, camiye girmeden önce ellerin dezenfekte edilmesi ya da eldiven kullanılması, şahsi seccade getirilmesi, ibadet için mümkün mertebe cami avlularının kullanılması, sosyal mesafenin olabildiğince korunması, ibadet öncesi ve sonrasında gruplar halinde camide durulmaması, vaazların 10 dakikayı geçmemesi, abdestin evlerde alınması ve fiziki temastan kaçınılması gibi kurallara uyulması gerektiği açıklandı.

Ülkede cemaatle ibadete 17 Mart'ta ara verilmişti.

Öte yandan yaklaşık iki ay önce ilan edilen olağanüstü halin devam ettiği Kuzey Makedonya'da 19:00- 05:00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu doğrultuda, sadece öğle ve ikindi ile cuma namazlarının cemaatle kılınmasına izin verilecek.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkedeki Kovid-19 vaka sayısı 1674'e çıkarken, bugüne kadar 92 kişi hayatını kaybetti, 1205 kişi iyileşti. AA

Erbil'de Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı  

Irak Kürdistan Bölgesi’nde tespit edilen 391 Coronavirus vakasından 171 iyileşirken, 5 kişi de hayatını kaybetti. Son 5 gündür herhangi bir vakaya rastlanmaması üzerine kısıtlamaların bir bölümü sonlandırıldı.

Covid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan camilerin tekrar açılmasıyla Ramazan ayının ilk teravih namazı da kılınmış oldu.  

Erbilliler, ilk teravih namazını kentin en büyük camileri olan Celil Hayat Camii ile Küreciler Camisi’nde çok sayıda kişi ile eda etti.

Camileri dolduran kadın erkek, genç yaşlı çok sayıda Erbilli vatandaş, namaz kılıp dua etti.

Namaz öncesi vaazlarda Ramazan ayının fazileti, farz ibadetlerin önemi, orucun İslam'daki yeri ve faydaları anlatıldı, salgının tamamen bitmesi için dualar edildi.

Ramazan ayının son günlerinde bile olsa camilerin tekrar ibadete açılmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Erbilliler, bu mübarek günlerin başta Irak olmak üzere tüm İslam dünyasına barış ve huzur getirmesini istediklerini belirttiler. İLKHA

Kaynak: Risale Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER