Oruçluya Mekruh Olan Şeyler

Oruçluya Mekruh Olan Şeyler

Mekruh, sevilmeyen şey olan mekruh, çirkinlik, çirkin davranışlar, uygunsuzluk manasına gelir. Haram gibi yapılması hoş görülmeyen davranışlara, eylemlere mekruh denmektedir. Mekruh olanı, haramdan ayıran bazı farklar bulunur.

Orucun anlam ve gayesine yakışmayan ve daha ileri gidilmesi halinde orucun bozulmasına sebep olan bazı davranışlar, oruçlu için mekruh sayılmıştır. Bu davranışları şöyle sayabiliriz:

  • Bir şeyi tatmak veya çiğnemek. Çünkü bunu yapmak orucun bozulmasına sebep olabilir. Ağıza alınan bir şeyin yutulması tehlikesi olabilir.
  • Oruçlunun direncini azaltacağı için oruçlu halde kan aldırmak da mekruh sayılmıştır.
  • Serinlemek için yıkanmak da mekruhtur. Burada da vücuda su kaçma tehlikesi bu fiili mekruh hale getirir. Yoksa oruçlunun normal temizlik için dikkatli olarak yıkanması, cünübün boy abdesti alması mekruh sayılmaz.
  • Ağzı, ıslatılmış misvak veya fırçayla oruçlu iken temizlemek. Bu da ağza bir şey kaçma ihtimalinden dolayı mekruh görülmüştür. Hele günümüzdeki macunlarda tatlandırıcı özellik bulunduğu için durum daha sıkıntılı olur. En iyisi ağız temizliğini sahurdan sonra yapmaktır.
  • Hanefiler dışındaki üç mezhebe göre güzel koku sürünmek veya güzel kokan bir şeyi özel olarak koklamak da mekruhtur. Hanefilere göre ise gül, misk ve esans gibi şeyleri kullanmak mekruh değildir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER