Orucun bilimsel faydaları!

Orucun bilimsel faydaları!

Oruç bağışıklık sistemini yeniliyor, zararlı hücreleri yok ediyor, kalbi dinlendiriyor. İslam dininin en önemli ibadetlerinden olan orucun sağlığa faydalarını japon bir bilim adamı ispatladı. Orucun insan sağlığına iyi geldiğini ortaya koyan çalışmasıyla Japon Biyolog 2016 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldü…

Oruç ruhu arındırırır, insanı kötülüklerden alıkoyar. İnsan psikolojisine faydaları da saymakla bitmeyen orucun vücut sağlığına da birçok olumlu etkisi var. Japon biyolog Yoshinori Ohsumi’nin bir çalışması, oruç tutanların vücudundaki sağlıklı hücrelerin zararlı hücreleri yok ettiğini ortaya koydu. 

Bilim adamı bu çalışmasıyla 2016 nobel tıp ödülüne layık görüldü.

"Vücudun kendini yenileyen sistemleri var açlık dönemlerinde beynimiz çalışıyor ama vücudumuza gerekli besini vermiyoruz o dönemde işte bu dönemde vücuttaki bazı yararlı maddeler var ve yararlı hücreler var bi de yapısı bozulmuş hücreler var yapısı bozulmuş hücreleri açlık anında diğer bazı hücreler akyuvarlar dediğimiz bazı hücreler onları yok etmek için daha fazla uğraşıyorlar ve onları yok ettikleri bilimsel bir japon bilim adamı tarafından ispatlandı."

Çığır açan bu araştırmayla belirli süreli açlığın insan vücuduna olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış oldu. Japon biyolog ayrıca 3 günlük oruçla birlikte vücudun bağışıklık sisteminin de en yaşlı insanlarda bile tamamıyla yenilendiğini, böylece vücudun dinçleştiğini ortaya koydu.

Kardiyologlara göre oruç ibadeti kalp hastalarına da iyi geliyor.

1. Oruç tutulduğu zamanlarda, hücreler kandan, normalden daha fazla glikoz almak için uyarılar gönderirler. Bu da insülin sağlığı açısından olumlu yönde etki etmektedir.

Oruç tutulmayan dönemlerde, kandaki şeker seviyesini engellemektedir. Bu da insülin sağlığı açısından katkı sağlamaktadır.

2. Oruç yavaş olan metabolizmayı hızlandırarak yaşama katkı sağlar.

Ayrıca sindirim sistemi sağlığına da ciddi fayda sağlar.

3. Vücutta bulunan yağ hücreleri aracılığıyla depolanan yağlar, oruçla yakılmaya başlaması sebebiyle sağlıklı zayıflama gerçekleşir.
Oysa nice insanlar fıtrata aykırı bir şekilde zayıflamak için sağlığını tehlikeye atarlar.

4.Oruç, metabolizmayı hızlandırır. Sindirim sistemini dinlendirerek sağlıklı kalori yakımını sağlar. Gıdaların enerjiye çevrilmesini sağlanır.

5. Vücudun aç kalmasıyla, hormonlar daha sağlıklı çalışır. Oruç beynin yemek yemesini teşvik eden sinyallerini düzelterek, beyne ve vücuda katkı sağlar.

6. Dengesiz ve düzensiz beslenen bireylerde, oruçla beslenme alışkanlığı kazandırılarak sağlıklı beslenme sağlanır.

7. Zihnin fonksiyonlarını arttırır. Birçok bilimsel araştırmada, orucun beynin fonksiyonlarını arttırıp beyinde yeni kök hücrelerin oluşmasını sağlayarak, zihinsel işlevleri, kimyasallar algılayıp, zihnin fonksiyonlarını kuvvetlendirdiği tespit edilmiştir.

Parkinson ve Alzheimer gibi zihinsel hastalıklar da oruçla bir nevi tedavi edilir.

İnsan beyni normal zamanlarda vücuda, özellikle mide ve bağırsaklara enerjisini sarf ederken, oruç tuttuğu takdirde kendisini bir nevi, onarıyor ve aktifleştiriyor.

8. Oruç vücudun kontrol sistemini geliştirip, fiziksel ve zihinsel olarak vücudun dinç olmasını sağlar.

9. Oruç vücudun bağışıklık sistemini geliştirir. Birçok hasarı giderip, kanser hücrelerinin yayılmasını dahi yavaşlatıyor. Oruç tutulduğu takdirde, vücut sağlığını olumsuz etkileyen enfeksiyonlar azalır.

Birçok hasarı giderip, kanser hücrelerinin yayılmasını dahi yavaşlatıyor. Oruç tutulduğu takdirde, vücut sağlığını olumsuz etkileyen enfeksiyonlar azalır.

Oruç tutulduğu takdirde, vücut sağlığını olumsuz etkileyen enfeksiyonlar azalır.

10. Oruç vücudu ve cildi de temizler. Özellikle aç kaldığı takdirde, böbrek ve karaciğerdeki zehirli toksinlerin temizlenmesi sağlanır.

11. Oruç psikolojik olarak insan sağlığına ciddi bir fayda sağlar. Doktor Otto Buchinger, 'Oruç tutmak ameliyatsız en önemli biyolojik tedavi yöntemidir', diyor ve Almanya'da oruçla birçok hasta iyileştirmiştir.

12. Oruç tutmak vücudun daha zinde bir hale gelmesini sağlar. Sınava hazırlanan çocukların ders çalışmasını engellemesi gibi düşüncelerin kesinlikle yanlış olduğu, tam tersine beynin daha sağlam çalıştığı bilimsel açıdan tespit edilmiştir.

13. Oruç, sosyal açıdan da insanlar arasında empatiyi geliştirerek yoksul ve zengin arasında bir köprü kurar.

Bilimsel açıdan kanıtlanmıştır ki, başkasına fayda sağlayan kişiler psikolojik iyi oluş açısından daha yüksek düzeydedir.

Dolayısıyla zengin fakire fayda sağlaması hasebiyle daha huzurlu olacak, yoksul ise ihtiyaçları giderilmesi ve kendinin anlaşılması yönüyle daha huzurlu olacaktır. Böylece oruç, topluma köprü görevi ile katkı sağlamaktadır.

14. Oruç sosyal psikoloji açısından toplumsal huzuru da artırmaktadır. Nitekim Ramazan orucu tutan insanlar daha sağlıklı düşünür, daha sabırlı olur ve kimseye zarar vermezler.

Hatta oruç tutmayan insanlar bile, Ramazan ayında daha sabırlı daha sakin olmaları hasebiyle, toplumsal açıdan da huzur, mutluluk ve toplumsal barışa katkı sağlanmış olurlar.

15. Japon Bilim Adamı Yoshinori Ohsumi, oruçla ilgili yaptığı çalışmalarda, orucun bağışıklık mekanizmasını komple yenileyerek, insan vücudunun gençleşmesini, zindeleşmesini sağladığını kanıtlayarak, 2016 Nobel Tıp ödülünü kazanmıştır. Japon biyolog orucun sağlık açısından çok ciddi faydalar sağladığını kanıtlamıştır.

16. Nobel ödüllü bilim adamı olan Dr. Alexis Carrel, normalde organizmada depolanmış besin maddelerinin oruç esnasında harcandığını, daha sonra ise bu harcanan besin maddeleri yerine yenilerinin geçtiğini, böylece bütün vücudun yenilendiğini ispat etmiştir.

17. Oruç sorumluluk ve değerler eğitimi açısından da önem arz etmektedir.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER