REGAİB KANDİLİ BİD'AT MİDİR?

“Ehl-i tarikatın ezkar ve evrad ve meşrebleri, esasat-ı sünnete muhalefet etmemek şartıyla bidata dahil olmadığını, olsa olsa bidat-i hasene oldugunu beyan eder” 

REGAİB KANDİLİ BİD'AT MİDİR?

Receb ayının ilk cuma gecesine "Leyle-i Regaib" denir. Bazı alimlerin açıklamasına göre, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bu gece pek çok ruhanî ahval ve ikrama kavuşmuş olmakla Yüce Allah'a şükür için on iki rekât namaz kılmıştır. ( Büyük İslam İlmihali) 

Bidat: Kelime manası olarak, sonradan ortaya çıkmış şeyler demektir. İslam ıstılahında ise, Hazreti Peygamberin vefatından ve Kuranın nüzulu tamamlandıktan sonra, geride kalanların dine soktukları eşyadır, işlerdir. 
Alimler bidatı, bidat-ı hasene ve bidat-ı seyyie olarak iki kısma ayırmışlardır.

Bidat-i hasene; Kuranın ahkamına ve şeriatına, Peygamberimizin sünnetine ve yaşayışına muhalif olmamakla beraber dine sonradan sokulmuş şeylerdir. 18.-19. yüzyıllar arasında yaşamış olan döneminin ve günümüzün önde gelen alimlerinden Said Nursi’nin şu cümlesini misal olarak verebiliriz: “Ehl-i tarikatın ezkar ve evrad ve meşrebleri, esasat-ı sünnete muhalefet etmemek şartıyla bidata dahil olmadığını, olsa olsa bidat-i hasene oldugunu beyan eder” 
Bidat-ı seyyie ise; dine sonradan sokulmuş, kurana ve sünnete muhalif işlerdir, şeylerdir. Erkek, kadın karışık eğlence ortamları, doğum günü kutlamaları, başka dinlerin batıl inançları vb. 
Regaip kandiline gelince, ibadet etmek, Allah’ı ve Rasulünü anmak için insanların (kadınlar ayrı, erkekler ayrı mekanlarda olmak suretiyle) bir araya gelmelerinde, Kurana ve sünnete muhalif herhangi bir nokta yoktur. Bilakis: Bu tür hal ve harekat, Allah ve Rasulünün hoşnut ve razı olacağı şeylerdir. Zira Hazreti Peygamber bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: “Herhangi bir cemaat Allah’ın evlerinden birinde bir araya gelir de Allah’ın kitabını okur ve aralarında müzakere ederlerse üzerlerine sekinet iner, onları rahmet kaplar, melekler kuşatır ve Allah onları katında bulunanlara anar.” (Müslim) 

Zaten Regaib, istenilen, değeri çok olan, bağış, ihsan, ikram ve nefis şeyler demektir ve "Rağibe" kelimesinin çoğuludur. Bu geceyi ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Fakat bu gecede kılınacak namazın sünnet veya mendub olması hakkında kuvvetli bir delil bulunmamaktadır. Bu gecede toplanıp cemaatla namaz kılınması bid'at sayılmaktadır. Zaten teravihden başka hiç bir nafile namazın çağrışarak cemaatla kılınması sünnet değildir, mekruh sayılır. Ancak bir yerde bulunan iki, üç kişinin bu gibi namazları cemaatla kılmaları caiz görülmüştür. (Büyük İslam İlmihali)
Bu paragraftan anladığımıza göre, Regaip gecesinde tek imama uyarak kılınan bir namaz yoktur, böylesi bidat sayılmıştır. Onun dışında başta belirtildiği gibi peygamberimiz bu gecede 12 rekatlık bir namaz kılmıştır. Bu namazın kılınış şekli 
 “Regaip kandilinde hangi ibadetleri yapmalıyız”  başlıklı yazımızda anlatılmıştır.
 Hayırlı kandiller.

Hür Avaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER