Şeyh Said'in şehadetinin yıl dönümünde rahmetle anıyoruz

Müslim Efendi, "#Bizİnandık Anadolu'ya geçince vatanına milletine padişaha sadık kalacağına o ise İngiliz'lerle anlaşmış bu vatan evlatlarını haç'a taptıracak padişaha hain dedirtecekti. Buna engel ne varsa ezecekti. Şeyh Said İslamı ezdirmemek için kıyama kalktı şehit edildi. Rahmetullahi aleyh"

Şeyh Said'in şehadetinin yıl dönümünde rahmetle anıyoruz

Şeyh Said (Şeyh Said Palevi, Şeyh Said Pirani, Şeyh Muhammed Said Nakşibendi, Şeyh Said Efendi) (d.1865/1866; Palu, Elazığ- 29 Haziran 1925, Diyarbakır), Seyyid bir aileye mensup, Zazaların içinde ikamet eden Nakşibendi şeyhi, Kürt lideri. Müderris, mutasavvıf, müfessir ve muhaddis olan Şeyh Said, kendi adıyla anılan isyanın lideriydi.

Babasının adı Şeyh Mahmud Fevzi, annesi ise Gulê Hanım’dır. Palu, Elazığ, Diyarbakır, Muş’ta, eğitim gördükten sonra babasının vefatından sonra Nakşibendi Tarikatının şeyhi olmuştur. Babası Şeyh Mahmud Fevzi’nin Palu’dan Hınıs'a göç etmesiyle oraya yerleşmiştir. Nakşibendi târikatının liderlerinden olup Ermeni kırımına karşı çıkacak fetvalar vermiştir. I. Dünya Savaşı sırasında Rus İmparatorluğu'nun Doğu Anadolu Bölgesi'ne ilerlemesinden dolayı Piran'a taşınmak zorunda kalmış ve savaştan sonra Hınıs Kolhisar'a yerleşmiştir.1925 yılında yargılanmış ve idam edilmiştir.

Müslim Gündüz Efendi'den Şeyh Said'in şehadetinin yıl dönümünde paylaşım

Kaynak: Hür Avaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER