Tövbe Etmenin Şartı Var Mıdır?

Tövbenin sözlük anlamı dönmek demektir. İşlenen günahlardan vazgeçmektir. Tövbe de mühim olan, yapılan fiilin çirkinliğini bilmek ve içtinap etmektir. Kişinin işlediği günahtan pişmanlık duyması ve dünyada vicdani azap içinde samimi tövbe etmesine Tevbe-i Nasuh nedir.

Tövbe Etmenin Şartı Var Mıdır?

Tövbenin sözlük anlamı dönmek demektir. İşlenen günahlardan vazgeçmektir. Tövbe de mühim olan, yapılan fiilin çirkinliğini bilmek ve içtinap etmektir. Kişinin işlediği günahtan pişmanlık duyması ve dünyada vicdani azap içinde samimi tövbe etmesine Tevbe-i Nasuh nedir.

"Nefsini ittiham eden kusurunu görür. Kusurunu itiraf eden istiğfar eder. İstiğfar eden istiâze eder. İstiâze eden şeytanın şerrinden kurtulur. Kusurunu görmemek, o kusurdan daha büyük bir kusurdur. Ve kusurunu itiraf etmemek büyük bir noksanlıktır. Ve kusurunu görse, o kusur, kusur olmaktan çıkar. İtiraf etse affa müstahak olur." (Risale-i Nur külliyatı, 13. Lema)

Kul Allah’ın rahmetinden ümit kesmez. Allah’tan bağışlanmasını hakkında daima mürteci olmalıdır. Nitekim Allah-u Teâlâ, Nur suresi 31. Ayette “ Hepiniz Allah’a tövbe edin, Ey Mü’minler! Belki böylece korktuğunuzdan kurtulur, umduğunuzu elde edebilirsiniz.” Buyurmuştur. Elhasıl bütün mü’minlere tövbe etmek emredilmektedir. Hatadan ve noksanlıktan münezzeh olan sadece Allah’tır. Bizim tüm benliğimizle dergâhına varıp bağışlamamız için niyaz etmeliyiz.

Tövbe eden kimse cürümleri bırakıp hayır hasenat işlemeye devam eder ve şeytanı kendinden uzaklaştırırsa Allah katında derecesi, kalbinde ise imanı kuvvetleşir.

Tövbe etmenin belli bir zamanı yoktur. İnsan ne zaman öleceğini bilmediği için her vakit tövbe etmelidir. Allah Rasûlü “ Vallahi ben günde yetmiş defadan fazla Allah’tan beni bağışlanması diler, tövbe ederim” buyurmuştur. (Buhari, Daavât 3)

Bazı rivayetlere ibadetin en güzel zamanı olan seher vakti kalkmalı Allah için namaz kılmalı ve tövbe etmelidir.

Tövbe-i İstiğfar duası;

Tövbe İstiğfar Duası Türkçe:

"Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve, El-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi. Ve nes-elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l-hidâyete lenâ, innehû, hüve't-tevvâbü'r-rahîm. Tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ."

Tövbe İstiğfar Duası Meali:

Mağfiretini talep ediyorum Allâh’ım! Bağışlamanı diliyorum Rabbim! Kusur ve günahlarımdan beni tertemiz kılmanı istiyorum Yüce Mevlâm!

(Bir aciz kul olarak ben) Kerîm olan, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan, dâimâ diri (el-Hayy) ve her şeyin kendisiyle ayakta durduğu ve varlığını sürdürdüğü (el-Kayyûm) Yüce Rabbimin mağfiretini (bağışlamasını) niyaz ederim. O’na yönelir ve Yüce Zât’ından bizlere tevbe, mağfiret ve hidâyet lütfetmesini talep ederim. Zira tövbeleri kabul eden ve kullarına son derece merhametli olan O’dur. Kendi nefsine zulmeden ve ölmeye de, hayatta kalmaya da, yeniden dirilmeye de kendi iktidârı olmayan aciz bir kul olarak Rabbime tevbe ederim.

Tövbe Etmenin Şartı

1. O günahı terk etmek

2. Onu yaptığına pişman olmak

3. Bir daha yapmamaya karar vermek

Eğer işlenen günah kul hakkını ilgilendiriyorsa helallik isteyip arınmalıdır.

HürAvaz

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER