Yeni Zelanda'daki terör saldırısında yaralananlar ve şehit yakınları acılarını mahkemede anlattı

Yeni Zelanda'da 2 camiye düzenlediği silahlı saldırıda 51 kişiyi şehit eden, 49 kişiyi de yaralayan terörist Tarrant'ın yargılanmasına, şehit yakınları ve yaralıların dinlenmesiyle devam edildi.

Yeni Zelanda'daki terör saldırısında yaralananlar ve şehit yakınları acılarını mahkemede anlattı

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki 2 camiye düzenlediği silahlı saldırıda 51 kişiyi şehit eden, 49 kişiyi de yaralayan terörist Brenton Tarrant'ın yargılanmasına, şehit yakınları ve yaralıların dinlenmesiyle devam edildi.

Duruşmaların ikinci gününde şehit yakını ve yaralılardan oluşan toplam 66 kişi, terörist Tarrant ile yüzleşti.

Duruşma salonuna kelepçeli halde iki güvenlik görevlisiyle getirilen Tarrant, şehit yakını ve yaralıların kendisine yönelik hitaplarını karşılık vermeden dinledi.

Saldırıda yaralanan Afganistanlı Mirwais Waziri, 17 yıldır Yeni Zelanda'da yaşadığını ve ülkedeki bazı ırkçılar tarafından zaman zaman "terörist" olarak nitelendirildiğini belirterek, terörist Tarrant'a, "Sen bu sıfatı benden aldın. Bugün, sen 'terörist' olarak anılıyorsun ve tüm dünya biz Müslümanların terörist olmadığını gördü." dedi.

"Teröristin dini, ırkı ve rengi yoktur"

Waziri, "Yeni Zelanda halkına seslenmek istiyorum; teröristin dini, ırkı ve rengi yoktur. Her ırktan ve renkten kişi, terörist olabilir." ifadesini kullandı.

Bu saldırının Yeni Zelanda toplumunu daha güçlü ve beraber hale getirdiğini söyleyen Waziri, terörist Tarrant'a hitaben, "Sen bir terörist olarak kaybedensin. Kazanan ise bizleriz." diye konuştu.

Waziri'nin sözleri, duruşma salonuna katılanlar tarafından alkışlandı.

"Bu adam, bizi katletmekten geri durmadı"

Terör saldırısında teyzesi Linda Armstrong'u kaybeden Kyron Gosse, teröristin Allah'ın evine kötü niyetle ve nefretle girerek bu saldırıyı yaptığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Yaptığı saldırıyı internet ortamında canlı yayınlayarak, beni ve arkadaşlarımı da dehşete düşürdü. Bu katilin, Yeni Zelanda'da misafir olarak yaşadığını öğrendiğim zaman duyduğum öfkeyi anlamanızı istiyorum. Bu adam, bizden biri değildi fakat buna rağmen bizi katletmekten geri durmadı.

Bu adam, benim ailemin yedi kuşaktır evi olarak gördüğü bir ülkeye sonradan yerleşti ve bizim sevdiklerimizi acımasızca bizden aldı. Peki ama ne için? Onun Linda Armstong ile bir sorunu yoktu. Irkçı fikirlerle dolu bir şekilde bu korkak, güçlü silahların arkasına saklandı ve yaşlı Linda hanımı öldürdü."

"Annemi benden çaldın"

Armstrong'un kızı Angela da duruşmada söz alarak, teröriste, "Annemi benden çaldın. Bir daha asla annemin şefkatini hissedemeyeceğim. Buradan senin annene acıdığımı belirtmek istiyorum fakat sana karşı hiçbir hissiyatım yok. Sen, benim için bir hiçsin." ifadelerini kullandı.

Angela Armstrong, "O, hayatını bir kafesin içinde geçirirken, benim annem ise özgür oldu. Bu yüzden Tarrant'a, yok etmeye çalıştığı özgürlüğün ve çeşitliliğin güzelliğini düşünmesini tavsiye ediyorum." diye konuştu.

"O günden bu yana doğru düzgün uyuyamaz oldum"

Şehitlerden Tarık Omar'ın babası Raşid Omar, aile olarak çocuklarını kaybetmenin acısını asla unutamayacaklarını belirterek, "Tarık'ı kaybetmek benden çok şey götürdü. O günden bu yana doğru düzgün uyuyamaz oldum." dedi.

Omar, teröriste hitaben, "Sen benden çok değerli bir şey aldın ve bu benim hayatımı sonsuza kadar etkileyecek." ifadesini kullandı.

Oğlu Tarık ile cennette yeniden bir araya gelmeyi dilediğini söyleyen Omar, "Tarık'ın şu an Allah'ın himayesinde olduğunu biliyorum. Şimdilik buradaki hayatım böyle geçecek. Tarık'ı yeniden görebileceğim günü hep bekleyeceğim." diye konuştu.

"Oğlumu kucağıma aldığımda hala yaşıyor olmasını umuyordum"

Saldırıda 3 yaşındaki oğlunu kaybeden İngiliz vatandaşı Nathan Smith ise "Oğlumu kucağıma aldığımda hala yaşıyor olmasını umuyordum fakat canlı değildi." dedi.

Teröristin, bu saldırıyı beyaz ırk üstünlüğü için yaptığını vurgulayan Smith, kendisinin de beyaz ve Müslüman olduğunu ve Müslümanlığından onur duyduğunu dile getirdi.

Smith, teröriste, "Eğer boş vaktin olursa ki içeride bolca vaktin olacak, belki Kuran'ı okumayı denemelisin. Çok güzel bir kitap." ifadeleriyle seslendi.

"Seni tanıyan herkese utanç getirdin"

Şehit Eşref Ali'nin kızı Farisha Razak da teröriste hitabında, "Sen bir canavarsın, hiçbir şey başaramadın. Seni kimse istemiyor. Seni tanıyan herkese utançtan başka bir şey getirmedin." dedi.

Razak, Müslümanların kötü insanlar olmadığını Tarrant'a söyleyerek, "Onlar sana yardım edecek ilk insanlardır." diye konuştu.

Saldırıdan canlı kurtulan Hazem Muhammed ise mahkemeye hitaben, "Bu adama asla gün yüzü göstermemenizi istiyorum. Şartlı tahliye almasını da arzu etmiyorum. Hapiste ölene kadar kalmalıdır. Bakın yüzüne, hiçbir vicdan azabı yok." dedi.

Şehit yakını ve yaralıların konuşmalarının ardından duruşmaların ikinci günü son buldu.

Ömür boyu hapse mahkum edilmesi bekleniyor

Kendi savunmasını yapma isteği 13 Temmuz’da Christchurch Yüksek Mahkemesince kabul edilen terörist Tarrant, hakkındaki 51'i cinayet, 40'ı cinayete teşebbüs ve 1'i de terör saldırısı olan suçlamaların tamamını kabul etmişti.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı teröristin, 4 günlük yargılamanın ardından ömür boyu hapse mahkum edilmesi bekleniyor.

Tarrant, Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019'da cuma namazı esnasında otomatik silahlarla terör saldırısında bulunmuştu.

Yeni Zelanda ve tüm dünyada tepkiyle karşılanan saldırıda, 1'i Türk 51 kişi hayatını kaybetmiş, 2'si Türk 49 kişi ise yaralanmıştı.

Yeni Zelanda'da şehit olan Türk'ün ailesi teröriste en ağır cezayı istiyor

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki iki camiye düzenlediği silahlı saldırıda 51 kişiyi şehit eden, 49 kişiyi yaralayan terörist Brenton Tarrant'ın duruşmasına katılan şehit Türk vatandaşı Zekeriya Tuyan'ın annesi Fatma Tuyan, teröristin en ağır cezayı almasını istediğini söyledi.

AA muhabirine konuşan şehit annesi Tuyan, terörist Tarrant'ın yargılama sürecini takip etmek için Yeni Zelanda hükümetinin daveti üzerine Christchurch'e geldiklerini ve duruşmayı telekonferans yoluyla tercüman aracılığıyla izlediklerini belirtti.

Teröristin polise verdiği ifadelerden ötürü hayrete düştüğünü söyleyen Tuyan, "Müslümanları korkutmak ve İslam'ın Yeni Zelanda'da yayılmasını önlemek için bu saldırıyı yaptığını söylemiş. Duruşma salonundaki hal ve hareketlerini de izledim. Hiçbir pişmanlık ifadesi yok yüzünde." dedi.

Tuyan, yaşanan trajedinin ardından Türkiye ve Yeni Zelanda devletlerinin şehit yakınlarına gösterdiği ilgiden çok memnun olduklarını kaydederek "Avrupa'dan da bize destek olmak için buraya gelen çok sayıda Müslüman var. Kovid-19 salgınına rağmen sağ olsunlar buraya gelip bize desteklerini verdiler." şeklinde konuştu.

"Ömür boyu ceza almasını istiyorum"

Cezanın açıklanacağı perşembe gününü beklediğini ifade eden Tuyan, "O teröristin ömür boyu ceza almasını istiyorum. Orada ebedi kalsın. Anca öyle tatmin olabilirim. Bu düşüncelerimi mahkeme salonunda da dile getireceğim." dedi.

Fatma Tuyan, Tük devletinden oğluna şehitlik unvanı vermesini talep ettiklerini belirtti.

Şehit Zekeriya Tuyan'ın kardeşi Yahya Tuyan da ağabeyini unutamadığını dile getirerek "Bizim için çok zor bir durum. Diğer hayatını kaybedenlerin yakınlarının da aynı durumda olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

"Ayasofya'nın ibadete açılması teröriste en güzel cevap"

Saldırının temelinin İslamofobi olduğunu belirten Tuyan, şöyle konuştu:

"Bunun sebeplerini anlamak için Müslümanlara karşı nefretin neden bu noktalara vardığını anlamak gerek. Adam bu saldırıyı bilinçli ve organize bir şekilde yapıyor. Ben şahsen bu saldırıyı tek başına yaptığını düşünmüyorum. Zira adam manifestosunda Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı tehdit ediyor, Ayasofya'nın minarelerden arındırılması gerektiğini söylüyor. Bu vesileyle Ayasofya'nın ibadete açılmasından çok memnun olduğumu dile getirmek isterim. Christchurch saldırganına ve onun gibi düşünenlere en güzel cevap böylece verilmiş oldu."

Tuyan, İslam karşıtı saldırıların son zamanlarda dünyada çok arttığını vurgulayarak "Ağır cezaların verilmesi gerekiyor ki bu saldırılar bir daha yapılmasın. Yeni Zelanda saldırısına dair şahsi düşüncem bunu yapanın yanına kar kalmaması ve idam edilmesi. Tabii idam cezası bile verilse bu dünyada yeterli olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Bir daha böyle trajedilerin yaşanmaması için Müslümanların birlik olması gerektiğini söyleyen Tuyan, "İslamofobinin sebeplerini araştırmalı ve meselenin köküne inerek bataklığı kurutmalıyız. İslam'ın güzel taraflarını tüm dünyaya yaymamız gerekiyor. Tabii insanların da bu konuda bilinçlenmesi ve medyada her gördüklerine inanmaması lazım." dedi.

Mahkemeye Damga vuran sözler!

Yeni Zelanda Christchurch saldırısında yaralanan Temel Ataçocuğu, mahkemede KATİLLE yüzleşti ve şunları söyledi; Ben Güçlü ve inatçı bir TÜRKÜM

AA

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER