Ateist İlyas Salman'dan gündeme bomba gibi düşen vasiyeti!

Hayatı boyunca İslami değerleri hedef alıp, Müslümanlara "gerici" diye hakaret eden İlyas Salman, cenazesinde İmam istemediğini vasiyet etti.

Ateist İlyas Salman'dan gündeme bomba gibi düşen vasiyeti!

Nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkemizde, bazı kendini   Gündem  İlyas Salman'dan diğerlerine örnek olacak vasiyet! 'Cenazemde ne İmam...'

Nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkemizde, bazı kendini bilmez "inançsızlar", "inançsızlıkları" ile kimse ilgilenmezken, dindar insanların değerlerini hedef alıyor. Ömürleri İslam karşıtlığı ile geçip, Müslümanları ötekeleştiren kimselerin, ölümlerinde ise cenaze namazları, yaşam boyunca hedef aldıkları İmamlar tarafından kılınıyor.

'Hedef gösteriliyorum' demagojisi!

Cenazeleri İmamlar tarafından kıldırıldığı hatırlatılan bu kişiler, dini değerleri "gericilik" diye yorumlayıp hakaret etmelerine karşın, hedef gösterildiklerini iddia ederek demagojiye başvuruyor.

İlyas Salman: Cenazeme ne Sunni hocası ne Alevi dedesi gelecek

Yeşilçam'ın birkaç filminde rol aldıktan sonra tarihe gömülen İlyas Salman da Müslümanların inançlarına dil uzattığı açıklamaları ile defalarca gündeme geldi. Bir yandan okullarda zorunlu din eğitiminin kaldırılması için çağrı yapan Salman, diğer yandan İslam ile ilgili yaptığı her konuşmasında, İslam Dini'ne "gericilik", Müslümanlara "gerici" hakaretinde bulundu.

'Ne Alevi dedesi gelecek ne Sunni hocası'

Magazin Noteri programına katılan Salman, Ali Eyüboğlu ve Seher Kılıç'ın sorularını cevapladı. Salman, kendine benzeyen diğerlerine örnek olacak ifadeler kullandı.

Eyüboğlu, Salman'a, "İlyas Salman'ın ailesine bıraktığı 'ölüm' vasiyeti var mı?" diye sordu. Salman, cenazesinde İmam istemediğini belirterek, "Başıma ne Alevi dedesi gelecek ne Sunni hocası gelecek. Gelmesin dedim. Ne haham ne papaz gelecek." ifadelerini kullandı.

'Beni yıkamayacaklar'

85 yaşındaki babasının cenaze töreninde kendini yerden yere vuran, ayakta durmakta güçlük çeken Salman, kendi cenazesinde şarkıların, türkülerin olacağını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Benim arkadaşlarım, yoldaşlarım toplanacaklar. Türküleri, şarkıları, şiirleri ile yollayacaklar ve yıkamayacaklar beni. Dünyadaki kirimle gideceğim. Hangi elbise ile ölmüşsem o elbise ile gömüleceğim."

İlyas Salman kimdir?

Malatya'nın Arapgir ilçesinde doğdu. Nüfus cüzdanında doğum tarihi 14 Ocak 1954 olarak yazmaktadır ama 3-4 yıl önce doğmuştur. Arguvan ilçesi Asar mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. Uzun yıllardır oynadığı Kürt tiplemeleri nedeniyle Kürt olarak kabul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur.Ancak 2007 yılında kendi yazısında ve kitabında Alevi-Türkmen bir aileden gelen bir  Ateist olduğunu belirtti.

Malatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu.Ankara Devlet Konservatuvarı'nı son sınıfta bıraktı. Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda başladı. Uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır.Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı ve Türksolu dergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isimli bir kitabı çıkmıştır.

Kendisi sol görüşlüdür. Türkiye komisnist Partisi'nin Kartal'da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır. Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır.

Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu vardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER