MAZLUMU GETİRİN BANA!

Bu repliğin geçtiği filmi izleyenler bilirler. Filmde zengin adam sinir komasına girince mazlum çalışanını çağırtıp, siniri geçene kadar dövüyordu. Detaya girmeye lüzum görmüyorum. Filmdeki repliğin hâli hazırdaki ahvalimize uygun olduğunu düşünerek konu başlığım olarak kullanmayı daha münasip gördüm..

Herkes rahatlamak için tokatlayacak bir mazlum arıyor!.. 

Öyle ya mazlum olmakta ayrı bir çile bu dünyada..

Zira streslerin, sıkıntıların, hastalıkların, üzüntü ve kaygıların ziyadesiyle insanları gerdiği yoğun günler içerisinde çalkalanıp gitmekteyiz. Cinnet uçurumundan kendini atan atana!. Pimi çekilmiş serseri bomba gibi nerede ve hangi gönül tarlasında patlayacağımız belli olmayan depresif bir ruh hali içerisindeyiz. Kırk yıldır aynı yastığa baş koymuş karı-kocalar bile aynı yastıkla birbirini boğacak noktaya gelmişler neredeyse..

Ne ebeynlerin evlatlarına karşı sabrı ve şefkati, ne evlatların ebeveynlerine karşı saygı ve hürmeti kalmamış. Kimse kimseden memnun ve mutlu değil. Kimse yanına göz ucuyla dahi yaklaştırmıyor. Maddi ve manevi şartlar bizi zorladıkça ; öfke, umutsuzluk, tahammülsüzlük bizi nezaketten de uzaklaştırır oldu..

Hiç bitmeyen oflamalar, gülmeyi unutmuş asık suratlar, agresif desenli ekşimiş yüzler, yolda kös kös yürümeler, çıt diyene pat demeler, sanki bütün dünyanın yükünü omuzlamışcasına bitkin duruşlar sergileyen negatif insan ordusu haline geldik..

Teknolojik gelişmeler ürünü olan " Hız " sayesinde insanlar daha sabırsız hale geldi. Tahammül eşikleri düştü. Toplum yıllarca sabrettiklerine bir dakika bile tahammül edemez oldu. Çoğunluk, kuyruğundan sallanan kedi gibi ; hergün birbirini tırmalamaya başladı. Bu da toplumsal ve bireysel ilişkilerde tahripatlara ve ruhsal erozyonlara sebep oldu dolayısıyla..

Bu pandemi ve ekonomik sıkıntının karşısında nefes alamayacak hale geliş ; tahammülün sırtını yere getirdi. Neticede çoğumuz bu ego savaşında, geri sayıma başlamış füzelere benzedik..

Ağır bir zamanın ve dehşetli bir asrın muzdarip sakinleri olarak ne kadar muzdaribim anlatamam..

Nasıl geldik bu hâle!..

İnsanî vasıflarımızı hangi süflî hırslara meze yaptık a dostlar!. Ne ara birbirimize tahammül edemeyecek noktaya geldik. Saygıyı hürmeti hangi ahlâk erozyonu altında bıraktık ve güven hangi menfaat taşının altında kaldı söyleyin bana..

Zor günlerden geçtiğimiz doğrudur!.

İmtihanların nefesimizi kestiği şu günlerden dolu dizgin geçerken müstakim bir minval üzere yürümezsek; daha çok ızdırap çekeceğe benzeriz. Öyle her sinir harbinde birbirimizi tokatlamakla bırakın rahatlamayı bir dirhem huzur bile bulamayacağız emin olun. Sabır nimetini yanlış yerlerde sarfediyoruz..

Peki biz neden böyle olduk?

Neden biliyor musunuz?

En evvel hayatımızdan tevekkül ve teslimiyeti ve dahi kanaati çıkardık. Sonra maddi refah uğruna insanlığımızı ve zamanımızı tükettik. Daha sonra dünyayı ahirete bilerek tercih edip kulluğumuzu unuttuk. Sonra maddi yarış kulvarına girip dört nala koşarken önümüze geleni ezerek merhametimizi erittik. Kazandıkça açlığımız arttı, arttıkça da azgınlığımız arşa kadar ulaştı..

" Memlekette fena adamlar çoğaldı; hâlim insanlar ayak altına alındı" iyiler kötüye Bakarak değiştiler!"..

Değerler yok oldu!

Erdemlerden uzaklaşıldı!

Faziletler unutuldu!

Dürüstlükten sapıldı!

Ne o! Bu halî-ül-izarda iken semadan üzerimize gülmü yağmasını bekliyoruz!..

Bırakalım tokatlamak için mazlum aramayı!

MAZLUM olalım MAZLUMU sevelim.. 

Düştüğümüz insanlık arşından kalkıp merhametle, iyilikle, muavenetle tekrar yükselmenin talimini yapalım. Kınamadan, kırmadan, incitmeden insan gibi yaşamayı düstur edinelim..

Başımız lahit ağacının tahtasına değmeden tövbe edip helallik alalım, gönül yapıp, güzel bakalım, güzel görüp, hoşgörüyle muamele edelim. Kan dökmekte, can yakmakta, gönül yıkmakta insan kadar zalim ve mütehassıs yoktur şu kâinatta. Mazlumu tokatlamak için değil kucaklamak için çağıralım..

 Baki ve esen kalın..

YORUM EKLE
YORUMLAR
MALCOLMX
MALCOLMX - 12 ay Önce

MAZLUM OLMAK
ZALİM OLMAKTAN EVLADIR..
ZİLLET İCİNDE OLMAK İLE MAZLUM OLMAK ARASİNDA DA İNCE BİR FARK VAR..
MAZLUM AÇ KALİR ,
DİLENİRSE ZİLLETTİR.
EBU ZER HAZRETLERİNİN MUHTEŞEM ÖLÇÜSÜ NE GUZEL TARİF EDER MAZLUM/ ZİLLET CİZGİSİNİ..
KİM Kİ GECE AÇ YATAR DA,
SABAH BULUNDUĞU TOPLUMA KILIÇ ÇEKMEZSE İMANINA ŞAŞARIM..
OLMAK

Yusuf gözcü
Yusuf gözcü - 12 ay Önce

Maraşdan berber gelsinmi,

Ali hamza
Ali hamza - 12 ay Önce

Ne garip değil mi.düşündüğümüz değil de.yaşadığımız hayata inanıyoruz.oysa ne kalpler krmışız dır.kimini biliriz arkasından bakarız.kimini bilmez.haberimiz bile olmaz.doğru ve yanlışlar birbirine karışır mı.doğru bildiklerimiz yanlış bildiklerimiz doğru ise.ölçü yü koyan ne güzel koymuş. Dost bildiklerimiz düşman olur.düşman bildiklerimiz dost.hayat ve insan ne garip. Ve zaman