O KADARI ALLAH BİLMİYOR MU!?

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hac mevsiminin başlamasıyla fıkıh bilen-bilmeyen ne kadar akıl, fikir yoksunu alim taslakları varsa cırtlak, çirkin sesleriyle ötmeye başlıyorlar:

"Efendim arapları zengin etmenin ne alemi var? Fakir fukara doyur, muhtaçları sevindir, tahsil yapan gençlerin okul masraflarını karşıla, çaresiz hastalara derman ol, evlenemeyen bekarların yuva kurmalarına yardımcı ol!" gibilerden makul ve mantıklı gibi görünen, ama Allah katında hiçbir kıymet-i harbiyesi olmayan hezeyanlar!..

Tamam şeytani zekanla şeker ambalajında sarıp sarmaladığın zehirli, şeytani fikirleri ortaya atıyorsun da; behey şaşkın ahmak! Bütün bu saydıklarını seni, aklını, fikrini yaratan bilmiyor mu ki, hali vakti yerinde olan kullara ömürde bir defa hac farizasını emretmiş!?

"Sünuhat" isimli eserinde Hz. Bediüzzaman alem-i İslamda çevrilen türlü türlü entrikalı hücumlarla Osmanlı'nın diğer Müslüman kavimlerce yalnız bırakılmaları veya ihanete uğramaları sebebiyle hem Osmanlı hem islam coğrafyasının içine düşürüldüğü tehlikeli ve acıklı vaziyetlerin en mühim sebebinin hacc'ın ve hacdaki hikmetlerin ihmaline gelen ceza olduğunu geçmişte yaşanan çok kötü tecrübeleri nazara vererek ikaz etmektedir.

".....Haccın ve ondaki hikmetin ihmali, musibeti değil, gadab ve kahrı celbetti.

Cezası da keffaretü'z- zünub (günahlara keffaret) değil kessaretü'z-zünub (Günahların artması) oldu.

Haccın bahusus tearüfle tevhid-i efkarı (tanışma yoluyla fikir birliği), teavünle teşrik-i mesaiyi (yardımlaşmak suretiyle aynı maksad için çalışmayı) tazammun eden içindeki siyaset-i aliye-i İslamiye ve maslahat-ı vasia-i içtimaiyenin (bütün ümmeti içine alan geniş menfaatler ve faydaların) ihmalidir ki, düşmana milyonlarla İslamı İslam aleyhinde istihdama zemin ihzar etti.

İşte Hind, düşman zannederek, halbuki pederini öldürmüş, başında oturmuş bağırıyor.

İşte Tatar, Kafkas, öldürülmelerine yardım ettiği şahıs, biçare valideleri olduğunu; " بَعْدَخَرابِ الْبَصْرَة " (İş işten geçtikten sonra) anlıyor. Ayak ucunda ağlıyorlar.

İşte Arab, yanlışlıkla kahraman kardeşini öldürüp, hayretinden ağlamayı da bilmiyor.

İşte Afrika, biraderini tanımayarak öldürdü, şimdi vaveyla ediyor.

İşte alem-i İslam, bayraktar oğlunu gafletle bilmeyerek öldürmesine yardım etti, valide gibi saçlarını çekip ah-u fizar ediyor.

Milyonlarla ehl-i İslam, hayr-ı mahz olan sefer-i hacca şedd-i rahl (yolculuk hazırlığı) etmek yerine, şerr-i mahz olan düşman bayrağı altında dünyada uzun seyahatlar ettirildi. فَاعْتَبِرُوا (Ey akıl sahipleri ibret alınız!) (Sünuhat, Rüyanın Zeyli)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdulkadir
Abdulkadir - 7 gün Önce

Dilinle kalemine kalbine sağlık...

veli Gezer
veli Gezer - 6 gün Önce

DİN 1 NASİHATDİR AKIL SAHİBİ BİLENLERE VE TEPLİ YAPIP ANLATANA YASIYANA 1 ÖRNEĞİ OLABİLMEK İSLAMİN İNSANIN NEFSİ OLMUYOR SADECE TERBİYE EDİLİR RISALEYI NURDA İNSANLIĞIN FORMÜLÜ VAR ANLAYANA KORONO 19 DAN SUFYANDAN DECCAL DAN KURTULMANIN HZ MEHTİYE ASKER OLMANIN FORMÜLÜ BİLE VAR AHRET İ YAZMADIM DAHA BU 1 RIZA LOKMASI KIMYER KIMYER KIM YIYEMEZ BİLMEM