Direniş sembolü: Filistinli kefiyesi ne anlama geliyor?

Filistin’in efsane lideri Yaser Arafat’ın başına doladığı kefiyenin yerini halefi Mahmud Abbas’ın kravatının alması gibi Arapların ve Müslümanların gözündeki ‘Tarihi Filistin toprakları’ da Siyonistlerin özlemlerindeki ‘vaat edilmiş topraklar’ lehine büyük bir değişim yaşadı. Siyonizmin küresel ölçekteki kurucusu Theodor Herzl ‘Yahudi Devleti’ kitabında Tevrat’ın Filistin’i Yahudilere vaat ettiğini savunuyordu. Böylelikle modern zamanların en uzun ihtilafı nihai bir çözüm olmaksızın süregelecekti. Birleşmiş Milletler (BM), 1947 yılından bu yana İsrail-Filistin çatışmasına dair binin üzerinde karar almasına rağmen sorunun çözümünde başarısız oldu

Direniş sembolü: Filistinli kefiyesi ne anlama geliyor?

Orta Doğu'da erkeklerin kullandığı, uçları püsküllü bir çeşit örtüydü. Sıcak çöl rüzgarlarına karşı kamuflaj olarak kullanıldığı zamanlar, Filstinli gençlerin İsrail'e karşı direnişe başladıkları yılların ardından geride kaldı.

İntifada'nın en önemli simgelerinden biri olan kefiye, sadece Filistinliler arasında değil, direnişe destek verilen her köşede bir sembol oldu.

ACZMENDİLER YILLARCA DİRENİŞ SEMBOLÜNÜ TAŞIYOR

Acmznediler yıllarca küfür ile savaşta öte yandan filistin davasına,direnişine canı gönülden sahip çıkarak filistin ridasını yıllarca başında taşıdı.

Kefiye:Ümmeti Muhammed'in (sav) davası Mescid-i Aksa'dır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER