İSLAM'A UYGUN DÜĞÜN NASIL OLMALIDIR?

İSLAM'A UYGUN DÜĞÜN NASIL OLMALIDIR?

Düğün merasimlerini İslâm'ın umumi haram ve helâl esasları çerçevesinde düşünmek gerekir. Çünkü evlenecek kimselerin yaşadığı çevre şartları, örf ve âdetler çeşitlidir.
Bunları teker teker tahlile tâbi tutup ayıklamak çok güç olacağından, bu merasimlerde aranacak vasıf, İslam'a zıt olmamasıdır.

 

İslam'a uygun bir düğün nasıl olmalı?


Düğünlerde, zengin ve fakir ayrımı yapılmadan, mümkün olduğu kadar kalabalık davet edilmelidir. 

İslam literatüründe velime denilen ve hazreri peygamberin verilmesini tavsiye ettiği düğün yemeği verilmelidir. Velime sünnettir. 
Düğün yemeği verme hususunda ve diğer maddi masrafların karşılanmasında  müslümanlar tarafından, evlenecek olan müslüman kimseye yardım edilmelidir. 

Kuran-ı kerim okutulmalı, sohbet verilmelidir. Defler eşliğinde zikir yapılabilir. İlahiler, kasideler, müstehcen ifadeler içermeyen şiirler okunabilir. 

 Ömürde bir kere deyip harama girilmemelidir. Düğün saatleri  Namaz vakitlerine göre ayarlanmalıdır. 
 
İnsanlar ne der diye masrafa girilmemelidir. İhtiyaç dışında herhangi bir alışveriş yapılmamalıdır.

Batı geleneği olan, islam dininde yeri olmayan gelinlik gibi kıyafetler giyilmemelidir. Tesettüre uygun olan ve bidat olmayan kıyafetler tercih edilmelidir.

Giyilen düğün kıyafetinin kolları gelin hanımın abdest alabileceği tarzda olmalıdır. Gelin hanım düğün günü diye namazlarını terk etmemelidir. 

Topuz yapılmamalıdır. Hazreti peygamber (sav) bir hadisi şeriflerinde topuz yapan kimselerin cennetin kokusunu alamayacaklarını söylemiştir. 

Gelin süslenebilir. Fakat ziynetlerini namahrem kimselerin yanında teşhir etmemeli, göstermemelidir. 

Düğünlerde erkeklerle kadınlar Katiyen bir arada bulunmamalıdır. 

Kadın ve erkekler ayrı olmasına rağmen kameralar içerideki tüm mahremiyeti ifşa edebilir. Onun için kameralar konusunda kesin bir kural bildirilmelidir.

İmam gazali'nin görüşüne göre tahrik edici,haram ve küfür ve içerikli müzikler olmadığı sürece eğlence yapılabilir.

Evlenen çiftleri tebrik etmeli ve hayır dualarda bulunulmalıdır. Hazreti peygamber tarafından tavsiye edilen tebeik şekli:
 بَارَكَ اللهُ لَكَ وَ بَارَكَ عَلَيْكَ وَ جَمَعَ بَيْنَكُمَا فِي خَيْرٍ

Peygamber Efendimiz (SAV), “Evlenmenin en hayırlısı, en kolay ve külfetsiz olanıdır." Buyurmuştur. Evlilik, ihtiyaç dışı masraflarla zorlaştırılmamalı,olabildiğince kolaylaştırılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2021, 19:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 10 ay Önce

Sa BİP uygulamasını sitenize tanitabilir misiniz? Ben WhatsApp veya Facebook kullanmıyorum

SIRADAKİ HABER