Nuri Pakdil: Tek ulu önderimiz Hz. Muhammed'dir, Atatürk'le karıştırılmasın!

2019 yılında 85 yaşında Hakkın rahmetine kavuşan Pakdil, "Bizim tek ulu önderimiz vardır, o da Hz. Muhammed'dir!" demişti

Nuri Pakdil: Tek ulu önderimiz Hz. Muhammed'dir, Atatürk'le karıştırılmasın!

Mütefekkir, şair, deneme ve oyun yazarı Nuri Pakdil vefat yıldönümünde anılıyor.

Kendine özgü dil ve söylemleriyle Türk edebiyatı ve düşünce tarihinde farklı bir yere sahip olan Nuri Pakdil, inancı ve sanatıyla birlikte hayata karşı aldığı duruşla okurlarına önemli mesajlar verdi.

2019 yılında 85 yaşında Hakkın rahmetine kavuşan Pakdil, "Bizim tek ulu önderimiz vardır, o da Hz. Muhammed'dir!" demişti. Pakdil, geçmiş yıllarda Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını şöyle cevaplamıştı:

1923'TEN 1950'YE KADARKİ DÖNEM "ALLAH" DEMENİN BİLE YASAK OLDUĞU BİR DÖNEMDİ

1923'ü tam olarak nasıl görüyorsunuz?

1923 tamamıyla bir yabancılaştırma, değerlerimizden kopma dönemidir. 1923'ten 1950'ye kadarki dönem çok haşin bir şekilde yaşandı. "Allah" demenin bile yasak olduğu bir dönemdi. Çocukluğumda mahalle mektebinde hoca bize Kuran-ı Kerim öğretirken, baskına karşı biri kapıda nöbet tutardı. Korku içinde gidip gelirdik.

"Küreselleşme ve kapitalistleşmeye karşı tüm yeryüzü, eninde sonunda, İslami düşünceye doğru, mutlaka evrilecektir" demiştiniz. Neye dayanarak güçleniyor bu inancınız?

Allah'ın kanunlarına inanarak.

BEN PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED'E (ASM) "ULU ÖNDER" DERİM

Ama bugün İslam âleminin geldiği nokta ortada...

Onların durumu önemli değil ki. Biz Ulu Önder'in söylediklerine ve İslam'ın değişmez kurallarına göre konuşuyoruz. Peygamber Efendimiz geleceğin Müslümanlara ait olduğunu vurgulamaktadır. Ben Peygamberimiz Hz. Muhammed'e (asm) "Ulu Önder" derim, bunun altını önemle çiziyorum.

Atatürk'le karıştırılmasın sonra?

Bizim tek ulu önderimiz vardır, o da Hz. Muhammed'dir!

Atatürk'e karşı mısınız yani?

Önceki sorunuzda, kimden yana olduğumu vurguladım.

Anti-Firavunist derken de onu mu kastediyorsunuz?

Beni okuyanlar, tanıyanlar kimi kastettiğimi bilirler.

Risalehaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER