Yılbaşı kutlayanlara büyük ikaz. ''İmanınızdan olmayın"

Yılbaşı kutlayanlara büyük ikaz. ''İmanınızdan olmayın"

İmam-ı Rabbani (k.s.) Hazretleri  şöyle bir hadiseyi naklediyor;

“Bizim bir komşumuz vardı, Vefat etmek üzereydi, komşuluk hakkı üzere beni çağırdılar. Gittim ve gördüm ki ölmek üzeredir. Kendini kaybetmiş, son halleri ama bir türlü kelime-i şehadet getiremiyor. Kalbine nazar ettim (baktım), zifiri karanlık bulutlar çökmüş, iman nuru sönecek bir mum gibi kalmış olarak gördüm.  Karanlıkları dağıtmak amacıyla teveccüh ettim, dua ettim lakin zerre kadar karanlık açılmadı, dağılmadı. Bunu bir iki kere denedim ama fayda yok. Üçüncüde de olmayınca;

- “ Yâ Rabbi! Acaba bende mi bir kusur var bugün’ diye düşündüm. ‘Bu kadar Sana müracaat ettim ama hiçbir faydası olmadı’ diye niyâz ederken tam o esnada kalbime bir nida:

‘Ey İmam! Eğer sen bu teveccühlerini dağlara yapmış olsaydın, senin hürmetine ve teveccühün bereketine dağları yerinden sökerdim. Ama bu adamdan sen bir karanlık açamazsın, çünkü bunun karanlığı bazı amel noksanlıklarından değil, bazı günahları işlediğinden değil, dinsizlerin ve müşriklerin Hindu’ların şirk merâsimlerine katılmasındandır. Burada şirk vardır ve bu nedenle senin teveccühüne iltica edilmiyor’ diye bir ilham geldi.

O zaman Hindistan’da şirk bayramlarında boyalı, renkli pilav pişirip birbirlerine bunu hediye ediyorlarmış. Bu Müslüman adam da onlardan etkilenmiş merak ettiği için bir defaya mahsus aynı günde aynı şekilde pilav pişirip yiyor, dağıtıyor ve de kutluyormuş.

İmâm-ı Rabbâni (k.s.) şöyle devam ediyor:

“En sonunda ümidimi kestim ve evime doğru yol aldım. Bir zaman sonra bana komşumun öldüğüne dair haber geldi. Onun halini merak ettim acaba ebedi cehennemde kalacak mı diye sonra bana ilham olundu ki,

 -O kişinin zerre miktarda olsa îmanı mevcuttur ve bunun bereketiyle cehennemde ebedi kalmaktan kurtulacaktır.

Mektubat-ı İ. Rabbani 1/266

Şimdi meselenin hassasiyeti anlaşılmıştır inşallah. Artık yılbaşı,noel, doğum günü, , sevgililer, anneler, babalar, evlilik yıldönümleri vs. gibi şeyleri kutlarken bir kere daha düşünelim.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER