BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ NAZARLARDAN KAÇINMASININ SEBEBİ

BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ NAZARLARDAN KAÇINMASININ SEBEBİ

BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ NAZARLARDAN KAÇINMASININ SEBEBİ

"Bu yirmi sene tazyik neticesi, ehemmiyetli ve müzmin bir hastalık bana ârız olmuş. Zaten eskiden beri o hastalığın esası bende vardı ki, ona merdümgirizlik, yani, insanlardan çekinmek, temas etmemek, temastan müteessir olmak... Hattâ şimdi en hafif ruhlu bir kardeşim, bir şakirdimle görüşmeyi—fakat Risale-i Nur hizmetine ait olmamak şartıyla—ruhum kaldırmıyor. Hattâ dostâne bakmaktan cidden müteessir oluyorum..."(Emirdağ Lahikası) 

Burada bahsedilen hastalık "merdümgirizlik" hastalığıdır. Merdümgirizlik, insanlardan sıkılma, kalabalıklardan hoşlanmayıp yalnızlık isteme hâline denir. Öyle ki nazarlar, bakışlar Üstad Hazretlerini hasta bile ediyordu. Bu sebeple mümkün mertebe nazarlardan, yani insanların ilgi ve teveccühünden kaçınmaya çalışıyordu.

Dikkat edilirse Üstad Hazretleri aşırı ilgi ve teveccühten çekiniyor. "Merdümgirizliğe" bizim anladığımız manada psikolojik bir rahatsızlık demek yanlış olur. Şayet ruhun sıhhat ve afiyeti açısından meseleye bakacak olursak, bu asrın en sıhhatli ruhu Üstad Hazretlerinin ruhudur diyebiliriz. Çünkü onca baskı ve zulme rağmen, gönül ve kalp dünyası daima ümitli ve feyizli idi.

Resûl-ü Ekrem Aleyhissalâtü Vesselam buyurdular ki:
"Aşırı hayranlıkla bir şeye bakarken, şeytan ve insanın hased duygusu orada hazır bulunur."(sünen)


Üstad Hazretlerinin nazarlardan kaçınmasının birinci sebebi, kendi şahsını nazara vermeden Risale-i Nurlara teşvik etmek içindir. Diğer bir sebebi de Risale-i Nurların en kuvvetli unsuru olan ihlası muhafaza etmektir. Zira teveccühü nas, önemli bir ihlas düşmanıdır. Nazarların menfi tesirine şu hadislerde işaret ediyor:
"İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu göz değmesi olurdu..."(Müslim-tirmizi)


huravaz

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER