Cezaevleri Risale-i Nur'la ıslah mekanı oluyor

Cezaevinde yaptığımız uygulama bizleri çok mutlu etti. Mahkûmların tamamına yakını namaza başladılar ve yaptıkları hatalara tövbe ettiler Kaynak: Cezaevleri Risale-i Nur'la ıslah mekanı oluyor

Cezaevleri Risale-i Nur'la ıslah mekanı oluyor

Biruni Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Uçar, mahkumlara Risale-i Nur'un anlatılmasının çok etkili olduğunu, namaza başladıklarını, tövbe ettiklerini ve helalleştiklerini söyledi.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin hapishane hizmetlerine büyük önem verdiğine dikkat çeken Uçar, hapishane müdürleriyle görüşülerek mahkûmlara söyleşi düzenlenebileceğini ifade etti.

Uçar, "Yapılacak söyleşiler sonucunda; mahkûmların birbiriyle daha iyi geçinecekleri, hapishane yöneticilerine karşı daha saygılı davranacakları, cezaları bittikten sonra toplum hayatına tekrar atıldıklarında daha iyi uyum sağlayacakları başka hapishanelerde yaşanmış örneklerle anlatılır" dedi.

Risale-i Nurların ilk muhatapları da mahkûmlardır

Risale-i Nurların önemli bir kısmının hapishanelerde yazıldığını belirten Uçar, mahkumların önemli ölçüde yararlandığına dikkat çekti.

Uçar, "Hapishanelerde Hz. Üstad'ın ifadelerinden de geçtiği gibi, Risale-i Nurların okunması ve dağıtılması gerekmektedir. Risale-i Nurların önemli bir kısmı hapishanelerde yazılmıştır. İlk muhatapları da mahkûmlardır. O halde bizler de Nur Risalelerini ekmek gibi ilaç gibi dağıttırmalıyız. Özellikle hapishanelerde yazılmış veya mahkûmları muhatap alan Meyve Risalesi, Asayı Musa, Gençlik Rehberi, Küçük Sözler, Hastalar Risalesi, Medreseyi Yusufiye Risaleleri kitaplarında yer alan dersler çok etkili olmaktadır.

Mahkûmların tamamına yakını namaza başladı ve tövbe ettiler

"Cezaevinde yaptığımız uygulama bizleri çok mutlu etti. Önce konferans, sonra sınıf ortamında eğitim daha sonra da koğuş ortamında buluşmalarda mahkûmların tamamına yakını namaza başladılar ve yaptıkları hatalara tövbe ettiler. Daha önce hırsızlık yapanlar, malını çaldıkları kişilerle nasıl helalleşecekleri konusunda ciddi arayışa girdiler.

Kaynak:risalehaber

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 23:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmed Tarık
Mehmed Tarık - 2 yıl Önce

Sözler Risalesini hediye gönderdiğimiz yeğenimin koğuşunda can sıkıntısından meraktan okuyanlar bile kendilerini kaptırmışlar defalarca okumuslar namaza başlamışlar haberini almıştım ziyarete gitmiştim bi sonraki açık görüşe o kogusta kalanlar hepsi ailelerini sarık ve cübbe ile karsilamislardi.. aileleri demişlerdi sanki bunlar özgür biz mahkumuz.. o zamanın adalet Bakanı Sadullah Ergine bildiri yollamistik ulaştimı bilmiyorum lakin koğuşa sadece Ahmet Hulusi nin mealini vermişler.. koğuş namazı dahi bırakmış haberini aldım.. ne diyelim Sadullah sana

güzelhan kebanlı
güzelhan kebanlı - 2 yıl Önce

böyle bir projemiz vardı. Hem bağımlılar için hem de mahkumlar için. Adalet Bakanlığına sevk etmiştik.

Aczimendi
Aczimendi - 2 yıl Önce

Bu istikametini kaybetmiş,canavarlarmış ruhları ancak Risale-i Nur ile tedbir ve teskin edebilirler. Hapishanede ıslah olup çıktıktan sonra hiçbir kötü fiili işlemeye imani el vermez zaten.Cok güzel bi faaliyet Rabbim daim etsin

SIRADAKİ HABER