HARF İNKİLABI BEDİÜZZAMAN VE TALEBELERİ

Yeni Akit yazarı Muhsin Meriç zulüm döneminde yapılan Harf İnkilabına ve o dönemde küfrün karşısında dimdik duran Bediüzzaman ve Talebelerine değinmiş.

HARF İNKİLABI BEDİÜZZAMAN VE TALEBELERİ

“Hz. Ali’nin Kufe’de kaleme aldığı Ercüze isimli eserinde Harf İnkılabı’ndan bahsettiğini, eserden, bu inkılabın Cengiz’in torunu Hülagü’nün Bağdat’ı istilasından sonra İslam aleminin başına gelen en feci hadise olduğunun anlaşıldığını da Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin 18. Lem’a isimli eserinden naklettim.” İfadeleriyle çok çarpıcı bir tespitlerde bulunmuş.

Derin Tarih dergisinin Kasım sayısında “Harf İnkilabı” kapağıyla çıkmasını da büyük bir cesaret olarak nitelendiren Meriç Mustafa Armağan’ın bugüne kadar bu sahadaki en yürekli yayını yaptığını belirtti.

“Mustafa Armağan güzel demiş tarihin derinliklerinden inciler çıkartırken: Keşke direnebilseydik, dik durabilseydik bu inkılaba karşı, demiş.” Diyen Meriç yazsına şöyle devam ediyor;

Bir de örnek vermiş: Bediüzzaman sırf inkılaba karşı dik durmak için mahkeme evraklarına bile SAİD diye imza atmadı, ümmi nineler gibi parmak bastı, demiş.
Armağan’a bir tek burada itirazım var, hadi itiraz demeyelim, ilavem var!
Köklerle ve göklerle irtibatı kesen bu inkılaba karşı Bediüzzaman dik durup direnirken talebelerinden de aynı şekilde davranmalarını istedi.
‘Kur’an hattını muhafaza’ etmenin en önemli vazifeleri olduğunu her fırsatta talebelerine emretti.

Bediüzzaman Hazretleri, tüm risalelerini Kur’an hattıyla yazdırıp, çoğalttırdı.

Yediden yetmişe binlerce kalem, canları pahasına, kalemleriyle yüz binlerce nüsha yazıp Anadoluya yaydılar.Öyle cansiperane yaptılar ki bu hizmeti, öyle kalemle hizmet ettiler ki, on binlerin, yüz binlerin bu yazıyı unutmamasını sağladılar.
Direndiler!
Dik durdular!
Zindanda, dağda, bağda, evde, dükkanda hep kalemin siyah nuruyla melekli harfleri yazdılar, yazdırdılar, okudular, okuttular.

Şimdi…
Şimdi yüz binler bu yazıyı okuyup yazabiliyor.
On binler bugün koşa koşa Osmanlıca öğrenmeye gidiyorlar.
Bediüzzaman 18. Lem’a isimli eserinde Hz. Ali’nin Kur’an harflerini muhafaza eden ve bid’alara karşı mukavemet edenleri “Ey benim kardeşlerim!” diye selamladığını ifade eder.

Bu hitabın mazharı on binler bugün ecdadının yazdığını okuyabiliyor.
Okuduğunu anlayabiliyor.
Anladığını yazabiliyor.
Şükredelim.
Şükredelim ki nimet ziyadeleşsin.

Bu milleti, İslam’dan, Kur’an’dan, geçmişten koparmak için bu harfleri unutturmak isteyenlere niyetlerini unutturmak ancak bu şekilde mümkün çünkü.
Hizmeti sebkat edip ahirete gidenlere rahmet, davada berdevam olanlara cesaret ve himmet versin Hak Teala.
Amin.

NurdanHaber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmed Tarık
Mehmed Tarık - 1 yıl Önce

Rahmetli Mehmed Şevket Eygi geldi akla.. katıldığı tv programlarında bile derdi hep; Türkçeyi ayakta tutan bu en zengin dili unutturmayan Risale-i Nurdur Bediüzzamandır..
Harf İnkılabı bile Risale-i Nur'u yok edemedi..
Latin harfleri Türkçeyi yok etmek getirilen bir inkilabtır..

SIRADAKİ HABER