Nur talebesi 24 saatini nasıl geçirmeli?

Risale-i Nur öyle kıymettâr ve öyle mühim bir eserdir ki Müellifinin dahi kendisine talebe olduğu malumdur. Peki bizler ona nasıl talebe olabiliriz ?

Nur talebesi 24 saatini nasıl geçirmeli?

Öncelikle Risale-i Nur nâsın kulûbünü zülmetten, fenalıktan, seyyielerden ve dahi günahlardan (v.s) çekip tanzif eden bir eserdir. Bu eser öyle kıymettâr ve öyle mühim bir eserdir ki Müellifinin dahi kendisine talebe olduğu malumdur. Peki bizler ona nasıl talebe olabiliriz ?

Talebe olmanın şartı Risale-i Nur'da şöyle izah edilir :

Sözleri kendi malı ve telifi gibi hissedip sahip çıksın ve en mühim vazife-i hayatiyesini onun neşir ve hizmeti bilsin. Peki talebe olmanın şartını tatbik ettikten sonra artık 24 saatimizi hangi vazifelerle geçirmemiz gerekiyor ?

Üstad hazretleri 26. Söz de ;

Şu kısa tarîkın evradı ittiba-ı sünnettir. Feraizi işlemek, kebairi terk etmektir. Ve bilhassa namazı Tadil-i Erkânla kılmak, namazın arkasındaki tesbihatı yapmaktır. 

buyurmuştur.

Hayatımızda ve gün içerisinde bu vazifelerin ne kadarını yapabiliyoruz?

Eğer talebe olmaya ciddi müteveccih olunmuşsa hepsini yapmaya azami gayret göstermek icap ediyor.

Bu 24 saatimizin gece vaktinde şahsî farz olan teheccüt namazını kılıp, evradlar okunmalıdır. Evraddan maksat Yasin, Fetih, Rahman, Haşr suresinin sonu, Mülk, Nebe surelerini okuyup, Cevşenül kebir,  Evrad-ı kudsiye, Delailin nur, Sekine, Tahmidiye ve Münacat Veysel Karaniden bir kısım okumaktır.

Ve yine 5 vakit farz namazın sonunda tesbihatları ve hatmeyi (Akşam tesbihatının sonundaki tesbihleri) yapmak, bunun yanı sıra Evvabin ve kuşluk namazlarını kılmak, gün içerisinde Risale-i Nur okumak elzem geliyor.

Kebairden içtinap etmekle birlikte hased, gıybet, yalan, sû-i zan, müsriflik, şükürsüzlük, inad, adavet (v.s) gibi seyyielerden uzak durup, ezkar ile iştigal etmek yine yapılması gereken vazifelerden biridir. Bir Nur talebesi bu gibi mühim vazifeleri her gününde tatbik etmelidir. Vazifeyi hakkıyla yaptıktan sonra talebe olmaya muvaffak olana Üstad hazretlerinin verdiği müjdeyi paylaşmadan geçmeyelim.

1. Âyât-ı Kur'aniyenin işaretiyle, imanla kabre girmektir.

2. Bütün şakirdlerin manevu kazançlarına hissedar olmaktır.

Hem bu talebesizlik zamanında, melaikelerin hürmetine mazhar olan talebe-i ulûm-u diniye sınıfına dâhil olup âlem-i berzahta -talii varsa, tam muvaffak olmuşsa- Hafız Ali ve "Meyve" de bahsi geçen meşhur talebe gibi: Şüheda hayatına mazhar olmaktır.

Allah bizlere bu Vazifeleri benimseyip tatbik etmeyi ve müjdelere muvaffak olmayı nasip etsin.

Hür Avaz

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 22:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Reşha aczmendi
Reşha aczmendi - 1 yıl Önce

Amin elfü elfi amin

mehmed
mehmed - 1 yıl Önce

Allah razı olsun

Yusuf Gündogdu
Yusuf Gündogdu - 1 yıl Önce

Amin Amin Amin

SIRADAKİ HABER