Rusya'daki Risale-i Nur mahkemesi ertelendi

Özerk cumhuriyet Tataristan'ın Yarçallı şehrinde Türkçe Risale-i Nur'ların yasaklanması ile alakalı duruşma ertelendi

Rusya'daki Risale-i Nur mahkemesi ertelendi

Bugün Rusya'da başlayan Türkçe Risale-i Nur eserlerinin yasaklanması davası ertelendi.

Rusya Devleti'ne bağlı Özerk cumhuriyet Tataristan'ın Yarçallı şehrinde başlayan mahkemede savunma avukatları tarafların eksik olduğunu belirtti. 

Türkiye'den Said Nursi ile ilgili kitapların resmi raporlarının mahkemeye sunulması gerektiğine dikkat çeken avukatlar duruşmanın ertelenmesini istedi.

Bu arada merkezi İstanbul'da bulunan ve Risale-i Nur'ları yayınlayan Sözler Neşriyat yetkilileri de mahkemeye yazı göndererek davaya müdahil olmak istediklerine dair talepte bulundu.

Avukatların ve Sözler Neşriyat'ın talebini dikkate alan mahkeme duruşmayı 25 Ocak 2021 Pazartesi gününe erteledi.

Ne Olmuştu?

Rusya’da 1993 yılından 2007 yılına kadar Risale-i Nur merkezli faaliyetler devam ederken, devlet aleyhine herhangi bir teşebbüs, yaşanmış olumsuz bir olay ya da zararlı bir gelişme söz konusu değilken, 2007’de Moskova Koptev ilçe Mahkemesi Risale-i Nur Külliyatı’na ait 14 eseri “Ekstremizim (aşırıcılık) Kanunu” kapsamında ele aldı ve yasakladı. 

Küçük Sözler, 23.Söz, Asa-yı Musa, İhlas Risalesi, Uhuvvet Risalesi, Meyve Risalesi, Hastalar Risalesi, Hanımlar Rehberi, Münacat, Ramazan, İktisad ve Şükür Risalesi, Otuz Üç Pencere Risalesi kitaplarının Rusça tercümeleri kitaplarını yasakladı.

Rus mahkemelerinin bilirkişi olarak özellikle ateist, materyalist, komünist, İslam karşıtı kişileri ataması süreci daha sıkıntılı bir şekle sokuyordu. Zira bilirkişi olarak atanan kişiler tamamen ön yargılı davranmakta, objektiflikten uzak raporlar hazırlamakta, muhtevasına dair hiçbir incelemeye gerek duymadan kendi düşüncelerine göre yorum yapmaktaydılar.

Rusya Mahkemeleri tarafından Risale-i Nur Külliyatı’nın yasaklanmasının ardından tek suçu bu kitapları okumak olan pek çok Nur talebesi “ekstremist” suçlamasıyla tutuklandı ve yıllarca tutuklu kaldı. 

Kaynak: Risale Haber

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER