Rusya Hani ABD'nin Düşmanı İdi ?

Son NATO toplantısı dünya cephesinde bir perdeyi daha kaldırdı. Yüzyıllar sonra tarihin tersine Amerika, Avrupa'yı keşfetti. Türkiye ile hem Amerika ve hem Avrupa müttefik resimleri neşr ettiler. Türkiye ile birlikte çalışmak arzularını beyan tarzları da takdire şayandı.

Ve, yeniden Rusya düşman ilan edilerek Çin’i de unutmuyoruz açıklamaları yapıldı. Netice olarak, bütün bir halde batı resmi çizilmeye çalışıldı. Bu resmin sahaya yansımaları soğuk savaş şeklinde mi yoksa yeni versiyon gerilim yolları ile mi olacağı ihtimallere havale edildi.

Bu arada Suriye’de İdlib’e saldırı oldu, tabi karşılığı verildi. Azerbaycan’da sınır hattı ısındı ve ısınıyor. Irak’ta ve Libya’da Mısır’ın da içerisinde bulunduğu bir hareketlilik gelişti. Tarafların açıklamaları meselenin ısınacağına dair idi. Yunanistan Libya karasularının bitimi ve Türkiye karasularının başlangıç sınırında navtex ilan etti.

Kırım açıklarında İngiliz gemisine çok uzun yıllar sonra, ikaz da olsa ateş açıldı. Gürcistan gemileri bu alana doğru ilerleyerek hareketin devamını getirmekte. Gürcistan Nato üyeliği beklemekte iken. Sonra Rus medyası Kırım’daki Rus radarlarının belirli bir zaman süre ile kör edildiğini iddia etti.

Kısacası, NATO toplantısından sonra Türkiye etrafındaki tüm Rus birlikleri Nato üyesi ülkelerce hareketlendirildi. Rusya’yı düşman ilan eden Amerika iken, cephede hedef haline getirilen Türkiye oldu.

NATO toplantısından sahaya yansıyacak diğer bir husus ise, Amerikan askerinin Afganistan’dan çekilerek sadece Kabil havaalanının Türk askeri ile korunmasının talep edilmesi oldu. Bu husus, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye hattında gelişecek siyasi ve coğrafik olaylar bakımından ciddiyet arz etmektedir.

Elbette Türkiye’nin taraflara verdiği ve vereceği cevaplar vardır.

Ancak, NATO vasıtası ile dostluk gösterisi yapan ülkelerin memleket içerisinde tam aksi tavır takındıkları görülmekte. Tüm dünya ülkelerinde operasyon yapmakta Amerika’nın, organize olmakta İngiltere’nin, saha çalışmasında Fransa ve Almanya’nın, sabotaj ve suikast da İsrail ve Rusya’nın liyakatı kamuoyunda tescillidir.

Resim gayet açık, Türkiye’nin kuvvetini dağıtmak ile birlikte fikrini bulandırmak ve ciddi sarsmak. Neticenin gavurun arzusuna uygun gelişip gelişmeyeceği ise zamana tabidir.

YORUM EKLE