10 yaşındaki Ekin, bacağındaki genetik rahatsızlık nedeniyle eve hapsoldu

Adana'da deri hastalığı nedeniyle bacağında açık yaralar oluşan ve ayağında kangren meydana gelen 10 yaşındaki Ekin Kaytan 1,5 yıldır dışarı çıkamıyor.

10 yaşındaki Ekin, bacağındaki genetik rahatsızlık nedeniyle eve hapsoldu

Adana'da, genetik rahatsızlığı nedeniyle bacağında açık yaralar oluşan ve ayağında kangren meydana gelen 10 yaşındaki Ekin Kaytan 1,5 yıldır evinden dışarı çıkamıyor. Bacağında çıkan bir sivilceden dolayı ailesi tarafından hastaneye götürülen Ekin'e, deri hastalığı olan "piyoderma gangrenozum" tanısı konuldu. Bacaklarındaki birçok damarın olmadığı tespit edilen Ekin, yürüme yetisini kaybederek yatağa mahkum oldu.

Kangren dolayısıyla her geçen gün siyahlaşan ayak parmaklarından biri alınan, diğerlerini kaybetmemek için hiperbarik oksijen tedavisi verilen çocuğun, bacağında çıkan açık yaralar nedeniyle hayatı adeta kabusa döndü.Gözyaşları içerisinde 1,5 yıldan bu yana yaşadıklarına anlatan Ekin, bacağındaki yaralar nedeniyle artık acı çekmek istemediğini söyledi.

"BEN ARTIK İYİLEŞMEK İSTİYORUM"

Rahatsızlığı nedeniyle yatamadığını, dışarı çıkamadığını, yürüyemediğini anlatan Kaytan, "Çok acı çektim, gecem gündüzüme karışıyor. Dışarı çıkamıyorum, oyun oynayamıyorum. Bazen misafirler geliyor çocuklar oyun oynuyor ama ben oynayamadığım için onları kıskanıyorum. Hastalığının ilerlemesiyle günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan Ekin, okula da gidemiyor. "Arkadaşlarımla oynamayı, yürümeyi özledim" diyen Ekin artık iyileşmek istediğini söyledi. Herkesin ayaklarına bakıyorum onların parmakları siyah değil ama benimki sargılı ve siyah." diye konuştu.

"EKİN GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ERİYOR"

Üç aylık bir tedavinin yapıldığını söyleyen anne Vildan Kaytan, "Tam iyileşiyor derken bacağının başka bir yerinde yeniden bir yara oluştu. Araştırdılar ve gen bozukluğu çıktı. İki bacağının ana damarı yok gibi bir şeymiş. O yüzden ilaçlara tepki vermiyor ve iyileşemiyor. Ekin, yürüyemiyor ve parmaklarını kaybetmeye başladı. Şu an hiperbarik oksijen tedavisine götürüyoruz. Elimiz, kolumuz bağlı, Ekin bu şekilde gözümüzün önünde eriyor." dedi.

EKİN'İN TEDAVİSİ İÇİN MADDİ DESTEK LAZIM

İşçi olarak çalışan baba Sedat Kaytan kızı Ekin için elinden bir şey gelmemesinin kendisini kahrettiğini belirterek "İki aylık raporumuz bitti, artık sigorta bu hizmeti karşılamıyor ve özel olarak kızımızı tedaviye götürüyoruz. Mahalle sakinleri sayesinde onların el birliğiyle topladığı bir miktar parayla tedaviye götürebildiğimiz kadar götürüyoruz. Zaten bende bir şey kalmadı. Benim neyim var, neyim yok 1,5 yıldan beri Ekin'e harcadım." ifadesini kullandı.Maddi imkansızlıkları dolayısıyla tedavisini mahalle sakinlerinin aralarında topladıkları paralarla sürdürebilen Ekin'in ailesi destek bekliyor.

"NADİR BİR GENETİK BOZUKLUK"

Kaytan'ın doktoru Başkent Üniversitesi Adana Hastanesinde görevli Prof. Dr. Murat Durdu, çocuğun rahatsızlığının bacakta açık yaraların oluşmasına neden olduğunu anlattı. Daha önce tedavilerle Ekin'in yaralarının bazılarının düzeldiğini vurgulayan Durdu, şunları kaydetti: "Test yapıldı ve nadir bir genetik bozukluk tespit edildi. Ayak parmaklarında morarma olması nedeniyle anjiografi çekildi ve bacak damarlarının olmadığı, yan damarlarla beslenebildiği tespit edildi. Literatürde belli damarların olmaması bildirilmiş ama tüm damarların olmaması ile karşılaşmadık. Damarlar yeterince çalışmadığı için ayaklarında nekrozları (kangrenleşme) ilerleme gösteriyor. Piyoderma gangrenozum nadir ve bunun damar yokluğuyla birlikteliği de literatürde saptanmamış. Şu an Ekin kısmi bir fayda sağlayan hiperbarik oksijen tedavisi alındı, diğer tüm yapabilecekleri tedaviler de uyguluyoruz." dedi.

haberler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER