ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

“Emzirmeyi tamamlamak isteyen(babalar) için, anneler, çocuklarını iki tam yıl emzirirler.” (Bakara 233.) “Çocuğun ana karnında taşınması ası ve sütten kesilmesi, otuz aydır.” (Ahkaf 15.)

ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

Yine İmam Sadık’ın (as) “Annenin sol kucağı bebek için daha uygundur” şeklinde buyurduğu rivayet edilir. Günümüzde tıp araştırmaları da insan kalbinin sol tarafta yer aldığını ve bebeğin sol tarafta anasının kalp atışlarını daha iyi hissettiğini ortaya koymuştur. İslami rivayetlerde anaların bebeklerini her iki göğüsten emzirmesine vurgu yapılmıştır. Cabir bin Ensarî Hz. Resûlullah’tan (sav) naklen şöyle anlattığını beyan eder: “Yüce Allah bebeğin rızkını anasının iki göğsüne yerleştirdi. Birinde su ve diğerinde besini ve bebek doğduğu günden itibaren her gününün gereksinimine uygun olarak rızkını ona göre belirlemiştir.” Allah Resûlü’nün (sav) muhterem eşlerinden Ümmi Seleme şöyle anlatır: “Resûlullah’tan sordum: ‘Birçok mükâfat erkekler için zikrediyorsunuz.

Acaba bunlardan kadınların da her hangi bir nasibi var mıdır?’ Resûlullah (sav) şöyle buyurdu: ‘Evet kadın hamile kaldığında oruç tutan veya gece ibadet eden veya canı ve malı ile Allah yolunda cihat eden insanlar gibidir. Ne zaman bebek doğurursa büyüklüğünü kimsenin bilmediği bir mükâfatla mükâfatlandırılır. Ne zaman bebeğini emzirirse bebeğin her emişine karşı bir mükâfat vardır ki, İsmailoğlularından bir kulu azad etmek kadardır ve ne zaman emzirmeyi bitirirse saygın bir melek ona gelir ve şöyle der: Amellerini yeniden başla, çünkü Allah seni bağışlamıştır.”

Anne sütü bebek sağlığı için kısa ve uzun dönemde pek çok pozitif etkisi bilinen doğal bir besindir. Sadece anne sütü almanın, hastalıklara ve ölümle sonuçlanabilecek birçok hastalığa karşı önemli ölçüde koruyucu olduğu gösterilmiştir. Ayrıca anne ve bebek arasında daha güçlü bir bağın oluşumunu desteklemekte, olumlu anne-bebek bağı geliştirerek hem bebek hem de anne üzerinde birçok pozitif etkisinin olduğu bilinmektedir

Bebekler neden hıçkırır? | Anne - Baba

Anne sütü ile beslenen bebekler diğer bebeklere göre daha iyi büyüme ve gelişme gösterirler.

  • Anne sütü bebeklerde enfeksiyona yakalanma riskini azaltır.
  •  Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde ilk 6 ay içerisinde ishal, pnömoni ve neonatal sepsisi önler.
  •  Anne sütü bebeği alt solunum yolu enfeksiyonları, sindirim sistemi enfeksiyonları, astım, orta kulak iltihabı, ishal, menenjit, sepsis, obezite ve obeziteye bağlı diyabet, alerji ve çocukluk çağı kanserlerine karşı korumaktadır.
  • Çölyak hatalığı, erişkin dönemde Corhn hastalığı ve ülseratif kolit gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  •  Nedeni açıklanamayan ani bebek ölümü sendromuna anne sütü alan bebeklerde daha az rastlanır.
  •  Çene ve ağız gelişimine ait bozukluklar ve diş çürükleri anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülür.
  •  Bebeğini emziren anne daha az yorgunluk, stres ıstırap ve kaygı hissediyor. Bebeği ile daha güçlü bağlar kurar. Ayrıca annelerin bebeğini emzirmesi neşelenmelerini sağlar.

HÜR AVAZ

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER