Birkaç günde 30 bin kişiye yayıldı! Aşısı yok...

Yüksek ateş, baş ağrısı, sıvı kaybı ve bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalıkta, bazıları kolları ve bacaklarında kızarıklarla hastaneye başvurdu. Yeryüzünün en kalabalık ikinci ülkesinde özellikle çocukların 'hızlı' bir şekilde ölmesine yol açan hastalık, dünyaya korku saldı.

Birkaç günde 30 bin kişiye yayıldı! Aşısı yok...

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinden gelen korkutan haber, sağlık yetkililerini paniğe sürükledi. Delta varyantının doğduğu ülkede, düzinelerce çocuğu ve pek çok yetişkini öldüren gizemli bir hastalığın yayılmaya devam edebileceği korkusu gittikçe artarken, hastalık şimdiden 30 bin kişiye yayıldı.

Orman tifüsü ya da dang humması olduğuna inanılan hastalık, Hindistan'ın kuzeyindeki bir eyalette hız kesmeden yayılıyor. Hastalık yetişkinlerin yanı sıra düzinelerce çocuğu da öldürdü.

Ülke, ölümcül koronavirüs dalgasından yavaş yavaş kurtulurken, Uttar Pradeş'teki ölümler hastanelerdeki doktorlar arasında paniğe neden oldu. Yerel basına göre, Kanpur şehrinde yaklaşık 30 bin kişiye gizemli hastalık bulaştı.

Çoğu çocuk olmak üzere en az 67 kişinin geçtiğimiz hafta virüsten öldüğü bildirildi. Enfekte olanların çoğu, eklem ağrıları, baş ağrıları, dehidrasyon ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Bazı durumlarda hastalar, kanın pıhtılaşmasını sağlayan dolaşım sisteminin önemli bir parçası olan trombositlerin azalmasından da muzdarip. Tüm hastalara koronavirüs testi de yapıldı ve şu ana kadar iki hastalık arasında herhangi bir bağlantı bulunamadı.

Gizemli hastalığın ne olduğu konusunda çelişkili raporlar var. Bazı hastaların dang humması testinin pozitif çıktığı bildirildi, ancak diğer kaynaklar hastalığın bir tür tifüs olduğunu iddia ediyor.

Orman tifüsü, enfekte akarların ısırıkları yoluyla yayılıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında bazı ülkelerde tifüs salgını vardı. 2003 ve 2007 yıllarında Hindistan'da tifüs salgınları vardı.

Bu hastalığa karşı bir aşı yok ve bu durum başka bir salgın korkusuna da yol açıyor. Ağır vakalar hastaneye kaldırılmayı gerektirse de, zaman zaman semptomların tedavi olmaksızın iki hafta sonra kaybolması da mümkün.

Gizemli hastalık, Firozabad kentindeki hastaneleri özellikle zorluyor. Firozabad'daki en üst düzey sağlık yetkilisi Neeta Kulshrestha, "Hastanelerdeki hastalar, özellikle çocuklar çok hızlı ölüyor" diyerek durumun ciddiyetini ortaya koydu.

HASTANEDEKİ ÇOCUKLARIN DURUMU KRİTİK 

Firuzabad'da bir günde 12 çocuk can verdi, bölgede yer alan tıp fakültesinde tedavi gören 135 çocuktan 72'sinin durumu ağır ve yaşam mücadelesi veriyorlar.

Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER