Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamat; derinin bir neşter veya hacamat iğnesi yardımıyla çizilip ağzı geniş olan bir bardak, boynuz ya da şişe gibi aparat ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesidir.

Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamat; derinin bir neşter veya hacamat iğnesi yardımıyla çizilip ağzı geniş olan bir bardak, boynuz ya da şişe gibi aparat ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesidir. Çay bardağı ve yakılan bir pamuk ile aynı emici basınç gücü de oluşturulabilir.

Çeşitli nedenlerle vücudumuza giren toksinler, kimyasal maddeler, gıdalar üzerindeki ilaç kalıntılarının idrar veya ter yoluyla atılır, doğal yollarla atılamayan kalıntıların deri altında birikir. Hacamat bağ dokusunda birikmiş bu atıkların vakumlanıp sonrasında intradermal kesiler vasıtası ile dışarı alma ve temizleme sanatıdır.

Kan vermenin de hacamat ile benzer etkide olduğu söylense de ayrı bir yöntem ve tedavidir. Kan verme işleminde venöz kan (büyük kan damarlarındaki kan) verilmektedir. Hacamatta ise kılcal damarlar üzerinden kan alınmaktadır. Bu da hacamatın vücudun temizlenmesi en zorlu olacak damarlara erişilebilmesini sağlar.

Tamamlayıcı ve geleneksel tedavi olan hacamat son yıllarda popüler hale gelmiştir. Araştırmalara göre İngiltere'de halkın 1/3'ünde , Amerika'da ise yarıya yakınında tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulanmaktadır.

Ülkemizde ise hacamat; 27.10.2014 tarihli ve 29158 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile yasal hale gelmiştir.

HACAMAT NE ZAMAN YAPILABİLİR?

İhtiyaç halinde hacamat, mevsime ve güne bakılmaksızın 12 ayın herhangi birinde yaptırılabilir.

İlkbahar ve sonbaharda yaptırılan hacamat, kış ve yaz aylarında yaptırılan hacamatlara göre bir basamak daha faydalıdır.

İmkan dahilinde hacamat uygulaması hicri takvimin 17,19,21. günlerinde yapılmalı, mümkün değilse en azından hicri 13 ila 25. günleri arasına denk getirmeye çalışmak çok daha faydalı olacaktır.

Hacamat için pazar, pazartesi, salı ve perşembe günleri yapılması tavsiye edilen günlerdir. Cuma ve çarşamba günleri hacamat yapılmaz.

İhtiyaç halinde hicri takvim uygulaması geçerli olmaz. Hasta migren, baş ağrısı, bel ağrısı, diz ağrısı gibi ne tür bir ağrısı olursa olsun ağrı oluştuğu gün hacamat yaptırabilir.

HACAMAT YILDA KAÇ KEZ YAPILMALI ?

İlk defa hacamat yaptırmaya başlayanlar ara vermeden her ay 1 seans ,12 ay boyunca ,hacamat yaptırabilirler. 1 yıl her ay yapılan düzenli hacamattan sonra özel bir rahatsızlık yok ise yılda asgari 4-6 hacamat yaptırmak çok faydalıdır.

Sağlıklı olan insanlar yılda 5 kez hacamat yaptırmalı. Bunun 3 tanesi ilkbaharda, 2 tanesi sonbaharda olmalıdır. Hasta olan insanlar için bu sayıda bir sınır yoktur.

HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR ?

Hacamat kan ile kanın yapısının bozulmasıyla alakalı tüm hastalıkların tedavisinde kullanabileceğimiz çok güzel bir yardımcıdır. Kan ile alakası olmayan bir hastalık veya organ yoktur. Kan değerleri düzeldiğinde, damarlar arındığında bir çok hastalıkta kendiliğinden iyileşecektir.

Kılcal damarlardaki tıkanıklığı açar.

Hacamat doğal kortizonu artırır. Buda hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını hatta ağrıların yok olmasını sağlar.

Boyun, ense, omuz ağrılarında, lumbago ve siyatik ağrılarında rahatlama sağlar.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

Tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olur.

Kalp damar rahatsızlığı ve damar sertliğine faydalıdır.

Düzenli hacamat dokulardaki gaz ve toksinlerin atılmasını sağlar.

Düzenli hacamat cilt parlaklığını arttırır.

Uykuyu düzenler, sabahları dinç uyanmayı sağlar.

Kandaki toksin ve zehirli maddeleri atmaya yardımcı olur.

Ayaklarda ve belden aşağıdaki organlarda aşırı sıcaklama, yanma ve aşırı üşümeye iyi gelir.

HACAMAT KİMLERE YAPILABİLİR ?

Hacamat yaptırmak isteyenlerin yaptırma nedeni genelde 3 kategoride toplanır.

Sünnet-i seniyye olduğu için hacamat yaptıranlar

Genel bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için hacamat yaptıranlar

Hastalık tedavilerine yardımcı olması için hacamat yaptıranlar

Bu nedenler doğrultusunda hacamat yaptırmak isteyen kişi öncelikle hacamat konusunda eğitimli bir tıp kurumuna başvurmalıdır. Hastanın sistemik muayenesiyle birlikte eski hastalıkları ve kullandığı ilaçlar değerlendirilmelidir.

HACAMAT KİMLERE YAPILAMAZ ?

Derin anemisi olanlara (HGB: 9,5 mg altında olanlara)

2 yaş altı ve 70 yaş üstü kişilere yapılmaz.

Organ nakli olmuş imminosupresif tedavi alan kişilere

Tromboflebit hastalarına

Hemofili hastalığı olanlara

Kanama / pıhtılaşma bozukluğu öyküsü olanlara

Hamile ve menstrual dönemdeki bayanlara

*Ayrıca ben ve et benlerinin, varislerin, açık yaranın direk üstüne uygulanmaz.

HACAMAT TEDAVİSİNİN YAN ETKİLER NELERDİR ?

Hacamat hiçbir yan etkisi olmayan son derece doğal bir tedavi yöntemidir. Geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemleri içinde hacamat hemen her türlü hastalığın tedavisinde rahatlıkla kullanılır ve fayda bakımından en üst sırada yer alır.

Hacamat tedavisi sonrası herhangi bir yan etki oluşmaması için tedavinin hastane şartlarında ve eğitimli sağlık çalışanları tarafından yapılması en önemli unsurdur.

HürAvaz

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2021, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER