Pfizer CEO’su: ”Aşıdan sonrası için emin değiliz

Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin çiftinin kurduğu BioNTech’in koronavirüs aşı çalışmalarındaki ortağı Pfizer‘dan endişlendiren bir açıklama geldi. Pfizer CEO’su Albert Bourla, aşıdan sonra virüsün bulaşıp bulaşmadığından emin olmadıklarını, incelemelerin yapılması gerektiğini söyledi…

Pfizer CEO’su: ”Aşıdan sonrası için emin değiliz

Aşıdan sonra virüsü başkalarına bulaştırmamız mümkün mü?

Başarılı sonuçların alındığı Pfizer-BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısı için Pfizer şirketinin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Albert Bourla ABD basını için bir röportaj verdi. Bourla’ya yöneltilen ”Aşı yapıldığı halde başkalarına virüs taşınabilir mi” sorusu ve Bourla’nın verdiği yanıt dikkatlerden kaçmadı. Bourla yanıt olarak “Aşıdan sonra virüsün bulaşıp bulaşmaması konusu incelenmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Şu an bildiğimiz kadarıyla bundan emin olamayız” dedi ve aşı hakkında yeni tartışmalara kapı araladı.

Bildiğiniz gibi kasım ayında Pfizer, aşısının COVID-19’u önlemede yüzde 90‘dan fazla etkili olduğunu duyurmuş ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi‘e (FDA) acil kullanım izni için başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

Pfizer, 2020 yılında aşı üretim hedefini yarıya düşürdü

COVID-19 aşı süreçlerinde rüşvet krizi

Öte yandan Türkiye’nin de 50 milyon doz sipariş ettiği aşıların üreticisi Çinli Sinovac BioTech şirketinin geçmişte çok sayıda rüşvet olayına karıştığı ortaya çıktı. Washington Post‘un haberine göre, SARS ve domuz gribi tedavisinde ilklere imza atarak adından söz ettiren Sinovac Biotech, Çin’in ilaç düzenleme ve onaylama kurumuna geçmişteki aşı onayları için birçok kes rüşvet vermiş.

Koronavirüs aşısı

Ayrıca mahkeme kararlarına göre, 2015-2018 yılları arasında 20’den fazla sağlık personeli Sinovac yetkililerinden rüşvet aldığını itiraf etti. Sinovac şirketindeki Yang soyadlı bir satış görevlisi de aşıların kullanılmasına teşvik etmek için sorumlu kişiye komisyon verdiklerini kabul etti. Öyle ki Yang, Guangdong‘daki bir hastanenin 5 bin 351 doz Hepatit A aşısı satın alması için yetkiliye 2 bin 441 dolarlık bir komisyon vermiş.

Shiftdelete.com

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 23:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER