Türkiye'nin 'aşı ve biyoteknoloji üssü' 2022 sonunda hizmete girecek

Esenboğa Havalimanı yakınlarında, 50 bin metrekarelik kapalı alanda hizmet verecek olan yeni hıfzıssıhha projesinin detayları açıklandı. Yakın zamanda ihalesi sonuçlanacak olan merkezin 2022 sonunda hizmete girmesi planlanıyor...

Türkiye'nin 'aşı ve biyoteknoloji üssü' 2022 sonunda hizmete girecek

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde kurulacak "Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi"nin ihale sürecinin ardından 2022 sonuna kadar hizmete alınması hedefleniyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı yakınlarında, 50 bin metrekarelik kapalı alanda hizmet verecek yeni hıfzıssıhha projesinin detayları belli oldu. Yakın zamanda ihalesi sonuçlanması beklenen merkez, akıllı bina teknolojisi ile donatılacak.

"Hıfzıssıhha-Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Ürün Araştırma ve Üretim Merkezi" ismiyle faaliyet göstermesi planlanan merkezde, aşı ve biyoteknolojik ürünler geliştirilip üretilecek.

Bu alanda dünyanın en büyük kapasitesine sahip olması hedeflenen merkez, TURKOVAC'ın ardından farklı aşı ve genetik ürünlerin geliştirilmesine de kapı aralayacak bir üs olma misyonunu yüklenecek.

İnaktif, mRNA, nazal ve adenovirüs aşılarının üretileceği merkezin, 2022 yılı sonunda hizmete alınması hedefleniyor.

Diriliş Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER