Uğur Şahin: İnsanlar her yıl Kovid aşısı olacaklar

Daha ne kadar aşı olacağız' soruları karşısında BioNTech CEO'su Uğur Şahin, tıpkı gribe karşı olduğu gibi Kovid'e karşı da dünya çapında insanların yılda bir kez aşı olması gerekeceğini söyledi.

Uğur Şahin: İnsanlar her yıl Kovid aşısı olacaklar

Aralık 2019'da başlayan Kovid pandemisinde 2021 kışına girilmesine koşut özellikle Avrupa'da yeniden rekor vaka sayıları görülürken, BioNTech-Pfizer aşısı kullanan ülkelerin çoğu destekleyici üçüncü doza geçiyor. Bu da beraberinde 'daha ne kadar aşı olacağız' sorusunu getirirken, BioNTech CEO'su Uğur Şahin dünya çapında insanların yılda bir kez aşı olması gerekeceğini söyledi.

Pazar günü Bild'de yayımlanan röportajda eşi ve ortağı Özlem Türeci ile birlikte icat ettiği aşının etkinliğini öven Uğur Şahin'e, BioNTech-Pfizer aşısı olanlarda ölüm oranları sıfıra yaklaşsa da hala Kovid belirtilerinin görülmesine atıfla enfeksiyonların yeniden atak yapmasıyla ilgili endişelenmek gerekip gerekmediği sorusu yöneltildi.

Endişeye gerek olmadığını' söyleyen Şahin, '60 yaş üstü yoğun bakım gerektiren vakalara karşı aşının yüze 90 koruma sağladığını, ağır hastalanmaya karşı çok yüksek koruma düzeyinin 9 ay devam ettiğini, ancak bu düzeyin 4. aydan itibaren düşmeye başladığını' aktardı. 'Korumanın devamı için destekleyici doz gerektiğini' belirten BioNTech CEO'su, 'böylelikle sadece antikor düzeylerinin yeniden tesis edilmesiyle kalınmayacağı, aynı zamanda enfeksiyon zincirlerinin kırılacağını' anlattı.

Doktorları aşılanmaya yeşil ışık yakmakta 'mümkün olduğu kadar pragmatik olmaya' çağırarak "Sorunsuz aşı olabilecekleri halde insanları aşısız eve göndermeyin" diyen Şahin, 'gelecekte insanların yılda bir destekleyici aşı dozu yaptıracaklarına inandığını' dile getirdi.

Destekleyici dozun sağlayacağı korumanın iki doz aşı olduktan sonra elde edilen ilk bağışıklıktan daha uzun sürmesini beklediğini' belirten Şahin "Sonraki aşılar yalnızca her yıl gerekli olabilir, tıpkı gripte olduğu gibi" dedi.

Mepa News

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER